INNEWODNY

PŚ w Szeged. Cztery medale Polaków. Srebra Justyny Iskrzyckiej i kanadyjkarzy

Węgry

Reprezentanci Polski zdobyli cztery medale w konkurencjach na dystansie 1000 metrów podczas sobotnich zmagań w Pucharze Świata w sprincie kajakowym.

Jest on rozgrywany w węgierskim Szeged.

Drugie miejsce w rywalizacji K1 zajęła Justyna Iskrzycka, a w C2 – Łukasz Witkowski i Dominik Nowacki. Brązowe medale w K1 i C1 wywalczyli natomiast Anna Puławska i Wiktor Głazunow.

To zdecydowanie najbardziej radosny dzień pobytu w Szeged dla biało-czerwonych. W piątek złoto w K1 200 metrów pań wywalczyła Dominika Putto, a w sobotę aż czterokrotnie oglądaliśmy Polaków na niższych stopniach podium. Po dwa medale zdobyli nasi kanadyjkarze i kajakarki.

W C2 1000 metrów srebro wywalczyli Łukasz Witkowski i Dominik Nowacki, ustępując jedynie Rumunom Ilii Sprinceanowi i Olegowi Nucie. Mało brakowało, a brąz należałby do drugiej z polskich dwójek. Ostatecznie na piątym miejscu finiszowali Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak.

Kanadyjkarze Łukasz Witkowski i Dominik Nowacki (fot. Rafał Oleksiewicz)

Brązowy medal w konkurencji olimpijskiej wywalczył z kolei Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz AZS AWF Gorzów Wielkopolski finiszował w C1 1000 metrów za plecami Rumuna Catalina Chirili, aktualnego mistrza świata i Europy, oraz Niemca Conrada Schreibera.

– Szczęście mnie rozpiera, że mogłem zdobyć medal na dystansie 1000 metrów, mając za rywali tak wybitnych zawodników – mówił tuż po biegu Głazunow. Gorzej w wyścigu medalowym w C2 500 metrów poszło Sylwii Szczerbińskiej i Julii Walczak. Brązowe medalistki ubiegłorocznych ME w Monachium w tej specjalności uplasowały się na ósmej pozycji.

Świetnie w finale A na 1000 metrów w Szeged spisały się za to nasze kajakarki. Stawce w tym biegu długo przewodziła Justyna Iskrzycka. W drugiej części biegu zawodniczka AZS AWF Katowice utraciła prowadzenie na rzecz Isabeli Contreras. Finalnie Hiszpanka jako pierwsza pokonała linię mety, a Polka była druga.

– Bardzo się cieszę z tego miejsca, ale ten bieg był dla mnie tylko rozgrzewką przed kolejnymi – powiedziała po finale Iskrzycka.

Jako trzecia w tym wyścigu przypłynęła Anna Puławska, która wcześniej startowała w K1 500 metrów. Aktualna mistrzyni Europy była trzecia w finale B, który z kolei wygrała Karolina Naja, jej koleżanka ze złotej osady K2 500 metrów. W ostatniej z wymienionych konkurencji kobiet startowały tym razem inne polskie duety. Awans do finału A K2 500 metrów zdobyły najlepsze w swoich półfinałach Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk oraz Helena Wiśniewska i Martyna Klatt.

W popołudniowej sesji eliminacyjnej wystąpili także inni biało-czerwoni. Przepustkę do niedzielnego finału w C2 500 metrów wywalczyli Głazunow z Tomaszem Barniakiem oraz Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Z kolei w finale B C1 500 metrów ujrzymy Patrycję Mendelską i Magdę Stanny. Na półfinale rywalizację w K2 500 metrów zakończyli natomiast Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński oraz Sławomir Witczak i Przemysław Korsak.

W niedzielę zobaczymy także innych Polaków. W biegu o medale w konkurencji C2 500 Mix zaprezentują się dwie nasze osady – Kitewski i Szczerbińska oraz Zezula i Walczak. W finałach na 5000 metrów popłyną zaś kajakarz Rafał Rosolski (siódmy w sobotnim finale B K1 1000 m) i kanadyjkarka Amelia Braun. Z kolei o medal w konkurencji KL3 200 metrów powalczy parakajakarka Katarzyna Kozikowska.