ŁÓDŹ

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: Morawiecki oddaj pieniądze łodzian!

Kilka przykładów grabieży na Łodzi

Morawiecki oddaj pieniądze łodzian! – apeluje Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

– W 30 rocznicę utworzenia demokratycznego i wolnego samorządu Związek Miast Polskich, a więc Prezydenci i Przewodniczących Rad Miejskich ogromnej ilości miast w Polsce, zaapelowali do Rządu Mateusza Morawieckiego oraz przyszłego parlamentu i Rządu o dostrzeżenie dramatycznej sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz o podjęcie niezbędnych środków zaradczych – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

– Sytuacja jest dramatyczna. W przyszłym roku bilans finansowy samorządów może być ujemny. Możliwe, że nawet połowa gmin w Polsce, nie będzie w stanie przyjąć uchwały budżetowej, co skutkować będzie bezpośrednio wprowadzeniem nadzoru komisarycznego a więc likwidacją demokracji w samorządach! Pilnie potrzebna jest rekompensata ubytków finansowych.

Kilka przykładów grabieży na Łodzi:

1. Program „In vitro”

Łódzki program wprowadziliśmy w lipcu 2016r., gdy PiS wyeliminował go jako program rządowy. Program ten do 2020r. kosztować będzie łodzian 4,5 mln zł. Te pieniądze można byłoby przeznaczyć na wyposażenie szkół, infrastrukturę, parki kieszonkowe.

2. Obsługa administracyjna Programu 500+

Od początku na Łódź spadły koszty zakupu licencji do obsługi programu. Do tej pory otrzymywaliśmy rocznie na obsługę wypłaty świadczeń 5 mln zł. Po rozszerzeniu programu o pierwsze dziecko kwota dofinansowania nie ulegnie zwiększeniu. Łódź będzie musiała więc wyłożyć około 5 mln zł ze swojego budżetu.

3. PIT o dla osób do 26 roku życia

Dla Łodzi to realna strata w wysokości 10 mln w roku 2019 i 24 mln w 2020. Za te pieniądze moglibyśmy zbudować przejazd przy ul. Widzewskiej.

4. Obniżenie PIT-u z 18% na 17% oraz CIT

Kolejna strata dla Łodzi w wysokości 77 mln a łącznie z CIT 140 mln.

5. Edukacja

W latach 2016-2019 Łódź dopłaciła do wydatków na edukację prawie 2 mld zł a różnica między subwencją oświatową a wydatkami wynosiła: 2016 – 439,9 mln; 2017 – 503,7 mln; 2018 – 543,2 mln; 2019 – 508,2 mln.

Sama deforma edukacji, która z założenia miała być bezkosztowa, kosztowała Łódź w latach 2017-2019 38,3mln PLN.

Łódź żąda od Ministerstwa zwrotu prawie 21 mln zł. W sporze zbiorowym z rządem jest 12 miast na łączną sumę ponad 100 mln PLN.

Od września wchodzą podwyżki dla nauczycieli w wysokości 9,6% – w skali kraju to ponownie 1 mld PLN. Dla Łodzi to dodatkowy wydatek w wysokości 61 mln PLN.

6. Prąd

Brak regulacji stawek doprowadzi w 2020r. do drastycznego wzrostu cen prądu na rynku. Uderzy on zarówno w łodzian, jak i w spółki miejskie:

MPK – opłata za prąd będzie wyższa o 13 mln

Łódzka Grupa Zakupowa – skupiająca 453 podmioty – placówki służby zdrowia, oświatowe, kultury, pomocy społecznej, Straży Miejskiej i spółki komunalne – 12 mln więcej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji – 2 mln więcej

Aquapark Fala – 800tys.

MAKiS – 500tys.

Łącznie: ok. 30 mln więcej w 2020r.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce doprowadzić do bankructwa łódzki samorząd – podkreślił przewodniczący Marcin Gołaszewski.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button