RÓŻNOŚCI

Przemyt udaremniony. Ponad 67 kg bursztynu w skrytkach samochodu osobowego

Lubelska i podkarpacka KAS udaremniły przemyt kosztownego bursztynu

Aż 67,4 kg bursztynu znaleźli w skrytkach samochodu osobowego funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

  • Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem (woj. lubelskie).
  • To największy w tym roku przemyt bursztynu udaremniony na granicy w woj. lubelskim.
  • Rynkowa wartość bursztynu może sięgać 870 tys. zł.  

Na bryły bursztynu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej trafili podczas kontroli osobowego forda, którym podróżowała do Polski obywatelka Ukrainy. Przemycany towar ukryty był w przerobionej desce rozdzielczej i w przerobionych progach pojazdu.

Był to bursztyn różnej wielkości – od drobnych kamieni po wyjątkowo okazałe nieobrobione bryły o brunatnej barwie. Wartość rynkową towaru wstępnie oszacowano na około 870 tys. zł. 

Za popełnione przestępstwo skarbowe obywatelka Ukrainy odpowie przed sądem. 

Funkcjonariusze zabezpieczyli ujawniony bursztyn oraz przerobiony na potrzeby przemytu samochód. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego. 

W 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na przejściach granicznych w woj. lubelskim łącznie około 160 kg bursztynu.

Przemyt i nielegalna sprzedaż bursztynu to wymierne straty nie tylko dla budżetu państwa. Tracą na tym też uczciwi przedsiębiorcy, którzy legalnie zajmują się handlem i obróbką bursztynu.

Budomierz. Przemyt bursztynu (fot. KAS)

Podkarpacka KAS udaremniła przemyt kosztownego bursztynu

  • Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej z Budomierza udaremnili przemyt bursztynu wartego ponad 200 tys. złotych.
  • W wykryciu towaru pomogło urządzenie RTG.

Na  skrytkę z bursztynem natrafili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Budomierzu (Podkarpacie), podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego.

Pojazd, kierowany przez 42-letniego obywatela Polski, został prześwietlony urządzeniem RTG, dzięki któremu funkcjonariusze dotarli do miejsca z ukrytym towarem.

Ponad 23 kg nieoszlifowanego bursztynu znajdowało się w skrytce w desce rozdzielczej. Jego wartość oszacowana została na ponad 205 tys. złotych.

Funkcjonariusze zabezpieczyli nie tylko bursztyn, ale także przystosowany do przemytu samochód. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button