RÓŻNOŚCI

Przebudowa Starego Rynku w Łodzi. Ekotarg, giełda kwiatów i kawiarnie

Dla mieszkańców Łodzi

Władze Łodzi podpisały umowę na generalny remont Starego Rynku.

– Przed nami start długo wyczekiwanej inwestycji. Podpisaliśmy umowę na przebudowę Starego Rynku na kwotę blisko 8 mln złotych. Ekipa budowlana pojawi się tu w ciągu najbliższych tygodni. Stary Rynek zmieni się w modne miejsce, na którym będą odbywały się różne atrakcje. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, ekotargi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc rodzinnych atrakcji. Bardzo się cieszę, że nasze inwestycje nie tylko poprawiają infrastrukturę, ale ożywiają zapomniane miejsca. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonany, że w 2023 będzie to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez łodzian i turystów – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

Przygotowania do przebudowy już trwają. Od około dwóch miesięcy Stary Rynek jest badany przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowcy szukają najstarszych śladów historii tego miasta. Znaleźli już pozostałości po XIX-wiecznej studni, plomby tekstylne, monety i ceramikę. Znaleziska zostały zabezpieczone.

W ciągu najbliższych tygodni do badaczy dołączą pracownicy firmy, która przebuduje Stary Rynek. Pierwszą ekipę budowlaną zobaczymy jeszcze w lutym.

Stary Rynek w Łodzi. Wizualizacja (fot. UMŁ)

Jak zmieni się Stary Rynek?

Wymieniona zostanie cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny.

Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy.

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Stary Rynek w Łodzi. Wizualizacja (fot. UMŁ)

Na Starym Rynku powstaną:

  • 2 fontanny, każda z czterema wodotryskami (łącznie 8) oraz każdy wodotrysk zostanie podświetlony poprzez 3 reflektory LED (łącznie 24)
  • obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich, umieszczony na postumencie żelbetowym, oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi o wymiarach 40 x 40 cm
  • 2 rzędy zadaszeń, po 7 zadaszeń w każdym rzędzie (łącznie 14)
  • 17 drzew do nasadzeń, w tym 5 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 250 cm, 8 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 350 cm oraz 4 klony pospolite o wysokości pnia minimum 250 cm
  • 24 ławki na placu rynku i po wschodniej stronie przy zieleńcach

Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku.

Stary Rynek w Łodzi. Wizualizacja (fot. UMŁ)

Przebudowa Starego Rynku to jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button