POLSKAŚWIAT

Prezydent USA spotka się z Andrzejem Dudą. Rozmowy m.in. o „Fort Trump”

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Białym Domu

12 czerwca Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską Parą Prezydencką Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu Prezydentów: Dudy i Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu – 13 czerwca – rozpocznie się wizyta gospodarcza Prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston – największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach Prezydent odwiedzi Reno, Carson City i San Francisco.

USA: czy wizy dla Polski zostaną zniesione?

Minister Błażej Spychalski powiedział, że Amerykanie robią wszystko, żeby wizy dla Polski zostały zniesione. Jak dodał, również ambasador USA Georgette Mosbacher wykonuje olbrzymią pracę, żeby doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków.

Jak zauważył minister Spychalski, ambasador Mosbacher wielokrotnie podkreślała podczas publicznych wystąpień, że zniesienie wiz dla Polaków jest dla niej absolutnym priorytetem.

– To wszystko idzie w dobrym kierunku. Oczywiście tego się nie da zrobić, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że dzisiaj są wizy, jutro ich nie ma. To jest proces, który trwa, ale jestem przekonany, że w niedługim czasie te wizy zostaną zniesione – zaznaczył.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce

Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio przekaże zaproszenie Prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – powiedział minister Błażej Spychalski. – Liczymy na to, że Prezydent Donald Trump 1 września będzie w Polsce.

Rzecznik Prezydenta dodał też, że poza Donaldem Trumpem zapraszani do Polski są przywódcy wielu innych państw. Wymienił przywódców państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej, także przywódców państw Partnerstwa Wschodniego i Sekretarza Generalnego ONZ.

Negocjacje ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce

– Zakończono negocjacje porozumienia politycznego między Polską i USA ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jeśli zostanie ono zaakceptowane przez Prezydentów Polski i USA, to może zostać przyjęte 12 czerwca w Białym Domu – poinformował w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Polska zapłaci 2 mld dolarów za tzw. „Fort Trump”.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button