POLSKA

Prezydent USA Biden w Warszawie. Duda: To Stany Zjednoczone przyjmują na siebie bezpieczeństwo Europy i świata

Prezydenci USA i Polski

O wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy sojuszniczej i relacjach dwustronnych rozmawiali dziś w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden.

Podczas spotkania Duda podziękował prezydentowi USA za poniedziałkową wizytę w Kijowie.

Warszawa. Mateusz Morawiecki, Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRM)

– To było niezwykle spektakularne strategiczne i polityczne posunięcie. Niezwykle ważny sygnał przede wszystkim dla Ukrainy, wzmacniający morale obrońców Ukrainy i tych wszystkich, którzy decydują dziś o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski i jego współpracownicy – mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, był to sygnał nie tylko „dla tych, którzy stoją po stronie wolnego świata, ale także tych, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo, którzy bombardują domy, którzy niszczą infrastrukturę służącą na co dzień ludziom do normalnego życia”.

Prezydent RP wyraził radość z wizyty amerykańskiego przywódcy w Warszawie, ale jednocześnie zaznaczył, że odbiera ją jako symboliczną wizytę w całym naszym regionie.


– To także dla nas niezwykle ważny znak bezpieczeństwa, sygnał odpowiedzialności, jaką Stany Zjednoczone przyjmują na siebie za bezpieczeństwo Europy i świata – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że podobną postawę USA prezentowały podczas dwóch wojen światowych oraz „zimnej wojny”, za każdym razem doprowadzając do przywrócenia reguł demokratycznych, „tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia, czasem po dziesięcioleciach, jak u nas”.

– Patrząc na to, co Pan wczoraj zrobił, wierzymy, że Ameryka (to kraj – USA, a nie kontynent – red.) jest w stanie utrzymać światowy ład, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie – podkreślił Andrzej Duda.

O 17.30 w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Joe Biden wygłosi przemówienie.

Warszawa. Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Każda rozsądnie myśląca osoba zdaje sobie sprawę, że wizyta Joe Bidena w Kijowie była najważniejsza! Zaś ta w Polsce jest przypadkiem, takim dodatkiem. Głupio byłoby przywódcy USA, kiedy przyleciał do Rzeszowa i pojechał z polskiej ziemi pociągiem do Kijowa i potem wrócił, nie odwiedzić przy okazji Warszawę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button