Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się w poniedziałek oficjalna dwudniowa wizyta prezydenta Finlandii Sauli Niinistö w Polsce.
Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO w kontekście zagrożeń hybrydowych, współpraca gospodarcza i rozwój infrastruktury to główne tematy rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.
Prezydentom towarzyszyły Pierwsze Damy: Agata Kornhauser–Duda i Jenni Haukio, które realizowały program odrębny.
Prezydent poinformował, że najważniejszym tematem rozmów była kwestia bezpieczeństwa w kontekście presji migracyjnej ze strony Rosji.
– Dzisiaj Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem, z którym my mamy do czynienia od 2021 roku, czyli hybrydowym atakiem na fińską granicę, który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na granicę – powiedział.
Andrzej Duda zapewnił prezydenta Sauli Niinistö o gotowości wsparcia.
– Finlandia może liczyć na polityczne polskie poparcie, ale także na podzielenie się naszymi doświadczeniami z ponaddwuletniej obrony naszej granicy przed presją migracyjną – podkreślił.
Wskazał, że ataki na polską granicę są inspirowane przez władze Białorusi.
– Konsekwentnie udaje nam się tę granicę obronić, także w ramach naszych zobowiązań europejskich – podkreślił prezydent. Jak dodał z podobną sytuacją mierzy się też Litwa i Łotwa, gdzie dochodzi do naruszania granic.
Andrzej Duda podkreślił, że mimo pandemii COVID–19 i inflacji współpraca polsko–fińska rozwija się w ostatnich latach bardzo dobrze, z rosnącą wymianą gospodarczą ponad 5 mld euro.
– Rozmawialiśmy na temat rozwoju infrastruktury: transportowej, drogowej i kolejowej jak również o przyszłym rozwoju energetyki nuklearnej w ramach europejskiej polityki ochrony klimatu – wskazał.
Podczas spotkania omówiono także sytuację na Ukrainie. Andrzej Duda powiedział, że Polska wspiera Ukrainę i pełnym zwycięstwem będzie odzyskanie przez nią kontroli nad uznanymi międzynarodowo granicami, sprzed napaści Rosji w 2014 roku.
– Ukraina powinna uzyskać twarde gwarancje bezpieczeństwa – zostać przyjęta do Sojuszu NATO, po zakończeniu wojny i ten cel powinien być przez wspólnotę międzynarodową zrealizowany – podsumował.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił przed rozpoczęciem wizyty, że Finlandia jest ważnym partnerem Polski zarówno w Unii Europejskiej jak i – od tego roku – w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Jak wskazał, Polska ma ponaddwuletnie doświadczenie w radzeniu sobie z zagrożeniami hybrydowymi.
– Teraz Finlandia przeżywa podobne trudności. Na pewno będziemy chcieli z naszymi fińskimi partnerami podzielić się naszymi doświadczeniami – powiedział Mieszko Pawlak, odnosząc się do decyzji fińskich władz o zamknięciu czterech przejść granicznych z Rosją z powodu napływu migrantów.