POLSKA

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto z wizytą w Warszawie

Pałac Prezydencki

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się w poniedziałek oficjalna dwudniowa wizyta prezydenta Finlandii Sauli Niinistö w Polsce.

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO w kontekście zagrożeń hybrydowych, współpraca gospodarcza i rozwój infrastruktury to główne tematy rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Prezydentom towarzyszyły Pierwsze Damy: Agata Kornhauser–Duda i Jenni Haukio, które realizowały program odrębny.

Warszawa. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, Andrzej Duda i ich małżonki (fot. KPRP)

Prezydent poinformował, że najważniejszym tematem rozmów była kwestia bezpieczeństwa w kontekście presji migracyjnej ze strony Rosji.

– Dzisiaj Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem, z którym my mamy do czynienia od 2021 roku, czyli hybrydowym atakiem na fińską granicę, który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na granicę – powiedział.

Andrzej Duda zapewnił prezydenta Sauli Niinistö o gotowości wsparcia.

– Finlandia może liczyć na polityczne polskie poparcie, ale także na podzielenie się naszymi doświadczeniami z ponaddwuletniej obrony naszej granicy przed presją migracyjną – podkreślił.

Wskazał, że ataki na polską granicę są inspirowane przez władze Białorusi.

– Konsekwentnie udaje nam się tę granicę obronić, także w ramach naszych zobowiązań europejskich – podkreślił prezydent. Jak dodał z podobną sytuacją mierzy się też Litwa i Łotwa, gdzie dochodzi do naruszania granic.

Andrzej Duda podkreślił, że mimo pandemii COVID–19 i inflacji współpraca polsko–fińska rozwija się w ostatnich latach bardzo dobrze, z rosnącą wymianą gospodarczą ponad 5 mld euro.

– Rozmawialiśmy na temat rozwoju infrastruktury: transportowej, drogowej i kolejowej jak również o przyszłym rozwoju energetyki nuklearnej w ramach europejskiej polityki ochrony klimatu – wskazał.

Warszawa. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, Andrzej Duda (fot. KPRP)

Podczas spotkania omówiono także sytuację na Ukrainie. Andrzej Duda powiedział, że Polska wspiera Ukrainę i pełnym zwycięstwem będzie odzyskanie przez nią kontroli nad uznanymi międzynarodowo granicami, sprzed napaści Rosji w 2014 roku.

– Ukraina powinna uzyskać twarde gwarancje bezpieczeństwa – zostać przyjęta do Sojuszu NATO, po zakończeniu wojny i ten cel powinien być przez wspólnotę międzynarodową zrealizowany – podsumował.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił przed rozpoczęciem wizyty, że Finlandia jest ważnym partnerem Polski zarówno w Unii Europejskiej jak i – od tego roku – w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Jak wskazał, Polska ma ponaddwuletnie doświadczenie w radzeniu sobie z zagrożeniami hybrydowymi.

– Teraz Finlandia przeżywa podobne trudności. Na pewno będziemy chcieli z naszymi fińskimi partnerami podzielić się naszymi doświadczeniami – powiedział Mieszko Pawlak, odnosząc się do decyzji fińskich władz o zamknięciu czterech przejść granicznych z Rosją z powodu napływu migrantów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button