POLITYKA

Prezydent Duda w Waszyngtonie. Znamy termin wizyty w USA

Prezydent Duda w Białym Domu

Para prezydencka uda się z pierwszą oficjalną wizytą do Białego Domu.

Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie odbędzie się 18 września tego roku – informował podczas briefingu Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, potwierdzając tym samym informację podaną wcześniej przez oficjalną stronę Białego Domu.

W programie wizyty Andrzeja Dudy z Małżonką w Białym Domu przewidziane są m.in. spotkanie w cztery oczy Prezydentów, rozmowy plenarne delegacji oraz wspólna konferencja prasowa – poinformował minister Szczerski. Równolegle Pierwsze Damy będą realizowały program odrębny – dodał.

Jak podkreślał, będzie to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

– Wśród tematów rozmów obu Prezydentów znajdą się kwestie bezpieczeństwa, geopolityki, współpracy sojuszniczej, wojskowości oraz kontaktów gospodarczych – wymieniał Krzysztof Szczerski.

Jak dodał minister, oprócz wizyty w Białym Domu, Prezydent odwiedzi Senat, w którym spotka się z amerykańskimi politykami. Odbędzie się także koktajl z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydawany dla środowisk waszyngtońskich.

– Symboliczne jest to, że Prezydent poleci do Waszyngtonu bezpośrednio po Szczycie Trójmorza – podkreślił Krzysztof Szczerski i dodał, że Andrzej Duda tym samym będzie niejako reprezentował na spotkaniu z Donaldem Trumpem cały region.

Szef Gabinetu Prezydenta oświadczył także, że kilka dni po wizycie w Waszyngtonie, Prezydent Andrzej Duda ponownie uda się do USA, by uczestniczyć w Forum ONZ w Nowym Jorku.

Dodał, że on sam w imieniu Prezydenta udaje się do Waszyngtonu na pogrzeb zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina. – Będzie również okazja do tego, żeby dalsze konsultacje w sprawie tej wizyty prowadzić na miejscu – mówił.

Nie wykluczył, że podczas spotkań Prezydenci poruszą także temat wiz dla Polaków.

Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego odbył po tym, jak na na oficjalnej stronie Białego Domu pojawiła się informacja potwierdzająca zaproszenie wystosowane przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda J. Trumpa i Pierwszą Damę Melanię Trump do Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy na pierwszą oficjalną wizytę w Białym Domu w dniu 18 września 2018 r.

Biały Dom podkreśla, że wizyta odbywa się, gdy Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości i na niewiele ponad rok od czasu historycznej wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie w dniach 5 i 6 lipca 2017 r.

Prezydent Trump i Prezydent Duda zastanowią się nad sposobami wzmocnienia strategicznego partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Polski oraz omówione zostaną tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym handel, wojsko i bezpieczeństwo.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button