POLSKA

Premierzy Polski i Estonii. „Bezpieczeństwo jest priorytetem”

Warszawa

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premier Estonii Kają Kallas.

Głównym tematem rozmów przywódców Polski i Estonii były kwestie bezpieczeństwa.

Wzmacniamy bezpieczeństwo w Europie

Tusk po spotkaniu z szefową estońskiego rządu podkreślił, że nasze państwa wiedzą, że bezpieczeństwo regionu jest najważniejsze.

– Przede wszystkim Estonia i Polska dobrze rozumieją co jest priorytetem. Tym prawdziwym jest bezpieczeństwo naszych państw, regionu i całej Europy – powiedział Donald Tusk.

– Myślimy podobnie, jesteśmy takim partnerskim duetem w wielu sprawach: przyszłości Europy, kierunków jej rozwoju, możliwości działań – podkreśliła Premier Kallas.

Najważniejsza jest mobilizacja partnerów w Europie do efektywnej pomocy Ukrainie.

– Naszym wspólnym zadaniem, tak to ustaliliśmy, będzie w dalszym ciągu mobilizowanie, motywowanie wszystkich partnerów w Europie do jak najintensywniejszej i efektywnej pomocy, w tym wysiłku zbrojnym Ukrainy wobec rosyjskiej agresji – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier K. Kallas przypomniała, że Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego, a Rosja powinna zostać obciążona kolejnymi sankcjami.

– Ukraina potrzebuje dziś przede wszystkim amunicji oraz zobowiązań na długi czas. Pamiętajmy, że trzeba robić wszystko, by osłabiać rosyjską machinę wojenną oraz wzmacniać sankcje, w tym również wprowadzać pełen zakaz importu rosyjskich produktów rolnych – powiedziała premier Estonii.

– Tutaj mamy już dużo osiągnięć – Estonia i Polska były bardzo aktywne, jeśli chodzi o różne inicjatywy, które wspierają Ukrainę. Szczególnie jeśli chodzi o uzbrojenie, technologię służące w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją i będziemy w tym dalej konsekwentni – zaznaczył premier Tusk.

Reżim Łukaszenki chce wykorzystać kwestie migracji

Polska zmaga się z hybrydowymi atakami ze strony Białorusi. Premier Donald Tusk będzie namawiał wszystkich partnerów europejskich, aby nielegalną migrację potraktowali jako priorytet.

– Mamy coraz więcej sygnałów, że reżim Łukaszenki chce wykorzystać ponownie kwestie migracji i presji na naszą granicę z Białorusią dla uzyskania celów politycznych. Będę tłumaczył i namawiał wszystkich naszych partnerów europejskich, aby nielegalną migrację potraktowali jako rzeczywisty priorytet, żeby cała Unia Europejska – nie tylko Polska – uznała potrzebę obrony naszego terytorium, ochrony granicy, kontroli na granicy – podkreślił szef polskiego rządu.

Premierzy Polski i Estonii wskazali też na bardzo dobrą współpracę w zakresie ochrony granic.

– Mamy tutaj znakomite przykłady współpracy. Pomagaliśmy już Polsce w rozwiązywaniu presji migracyjnej na granicy – przyznała estońska premier.

– Jeszcze raz dziękuję za taką pełną solidarności i wzajemne zrozumienie. Polska i Estonia to naprawdę dobry duet w tych sprawach, reprezentujący zawsze bardzo podobne poglądy – podkreślił Donald Tusk.

Polska prezydencja w UE skupi się na bezpieczeństwie

Premier Donald Tusk odniósł się także do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która zacznie się 1 stycznia 2025 r. i skupi się także na tematach związany z bezpieczeństwem.

– Polska prezydencja będzie poświęcona szeroko pojętemu bezpieczeństwu, w tym bezpieczeństwu żywnościowemu i militarnemu. Migracja będzie także ważnym punktem. Będę chciał zmobilizować wszystkich wokół kwestii bezpieczeństwa, bezpieczeństwa granicy i bezpieczeństwa Europy jako całości – podkreślił Donald Tusk.

Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button