ŚWIAT

Premier w Davos. Prezydent podsumowuje drugi dzień w Szwajcarii [WIDEO]

Światowe Forum Ekonomiczne 2019

Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Szwajcarii.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Dom Polski w Davos.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Dom Polski w Davos (fot. KPRM)

Tematem moich dzisiejszych rozmów w Davos były m.in. relacje polsko-amerykańskie i możliwość wpływu Polski na poprawę relacji między niektórymi partnerami z UE a Stanami Zjednoczonymi – powiedział Prezydent, który w ramach Światowego Forum Ekonomicznego wziął udział w zamkniętych debatach poświęconych m.in. przyszłości relacji transatlantyckich.

Andrzej Duda podkreślił na briefingu dla polskich dziennikarzy, że NATO pokazało w ostatnich latach swoją żywotność, zwłaszcza w tym rejonie, w którym leży Polska, czyli w Europie Środkowej.

– Byliśmy w NATO od wielu lat, ale NATO dopiero po 2016 r., po warszawskim szczycie rzeczywiście znalazło się w Polsce – powiedział, nawiązując do rozmieszczenia w Polsce, państwach bałtyckich i Rumunii grup batalionowych Sojuszu.

Wśród tematów poruszonych podczas panelu wymienił także kwestię podnoszenia wydatków państw NATO na obronność. – Podkreślaliśmy tę wielką wolę współpracy transatlantyckiej. Mówiliśmy także i o relacjach polsko-amerykańskich z punktu widzenia tego, na ile Polska może wpłynąć na poprawę relacji pomiędzy niektórymi przynajmniej partnerami z UE a Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył Prezydent.

Dodał, że przekonywał jednocześnie swoich rozmówców, że „trzeba rozumieć bardzo specyficzne podejście, które ma do robienia polityki Donald Trump. – Pan Prezydent całe życie był biznesmenem i również do polityki ma podejście biznesowe. Niektórzy nazywają je podejściem transakcyjnym nawet. Po prostu uważa, że jeżeli coś oferuje, jeżeli Stany Zjednoczone coś z siebie dają, to oczekują też wzajemności, może nie w sensie równego świadczenia, ale proporcjonalnego do tego, ile dane państwo może – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że podczas Forum Ekonomicznego brał udział w debacie w bardzo szerokim gronie ekspertów, m.in. b. premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira.

– Odbyła się bardzo interesująca debata na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości Bliskiego Wschodu, gdzie zarysowano wszystkie konteksty niebezpieczeństw, które dzisiaj są w tym regionie świata. Wszystkich potencjalnych i wszystkich istniejących sytuacji konfliktowych, wszystkich konfliktów wojennych, które się tam rozgrywają – mówił.

– Ta dyskusja była interesująca, bo jak państwo wiecie, za trzy tygodnie będziemy w Warszawie gościli konferencje pokojową, bliskowschodnią – nazwijmy ją w ten sposób. My jako Polska jesteśmy jej gospodarzem. Cieszę się bardzo, bo zajmujemy w tej kwestii absolutnie neutralną pozycję – podkreślił Prezydent. Jak dodał, jesteśmy dzisiaj niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i w tym aspekcie naszym podstawowym celem jest dążenie do przestrzegania prawa międzynarodowego i tym samym dążenie do pokoju.

Prezydent został zapytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkań w Davos ze światowymi liderami wyrażali oni jakieś wątpliwości lub zaniepokojenie faktem, że Polska zdecydowała się na bycie gospodarzem konferencji bliskowschodniej, która ma się odbyć w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

– Nikt takich wątpliwości nie wyrażał, nie padło ani jedno takie zdanie co do jakichkolwiek wątpliwości – odparł. Jak dodał w kuluarach Forum Ekonomicznego „usłyszał wiele głosów z gratulacjami, że właśnie podjęliśmy ten temat”.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button