POZNAŃ

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych – 7 dni w tygodniu. Jak dojechać?

Poznań

Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych.

Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Wielkopolską. Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób – jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające.

Szczepienia rozpoczną się 5 maja, o godz. 8 rano. Punkt powstał, by zapewnić poznaniankom i poznaniakom maksymalną dostępność do szczepionek przeciw COVID-19. Może działać przez 7 dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie – jeśli tylko dostawy szczepionek będą odpowiednio duże.

– Do tej pory w Poznaniu wykonano ok 340 tysięcy szczepień, w pełni zaszczepionych zostało ponad 78 tysięcy osób – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w akcji szczepień, bo to od nich zależy nasze bezpieczeństwo, zdrowie oraz to, jak szybko wrócimy do normalnego życia. Poznański Punkt Szczepień Powszechnych jest gotowy na to, by szczepić nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Na dziś mamy 6,6 tysięcy szczepionek, ale liczymy na to, że będzie ich więcej.

Jak się zarejestrować?

Przed przyjściem do punktu należy się zarejestrować. Są na to cztery sposoby.

– Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

– Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, warto mieć Profil Zaufany.

– Trzecia możliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: „SzczepimySie”.

– Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt: pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Uwaga: przy rejestracji telefonicznej brany jest pod uwagę stan zdrowia osób zainteresowanych szczepieniem. Osoby zdrowe, sprawne fizycznie i mobilne będą zapisywane na Stadion Miejski. Osoby z chorobami przewlekłymi, z przeciwwskazaniami do szczepień, z ograniczoną sprawnością ruchową i dostępnością do transportu samochodowego będą zapisywane do punktu w szpitalu im. F. Raszei. Przy rejestracji zostanie wskazana data i godzina szczepienia.

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych (fot. UMP)

O czym pamiętać przed szczepieniem?

Przed przyjściem do punktu szczepień należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Osoby, które nie mogą wypełnić go w domu, będą mogły zrobić to na miejscu – przygotowano stoły i ławki, ale ze względów bezpieczeństwa trzeba mieć własny długopis.

– Apelujemy o to, by kwestionariusze wypełniać uczciwie – podkreśla Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. – Zatajenie informacji może być niebezpieczne dla pacjenta. Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską, nasz szpital delegował do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych 60 pracowników – lekarzy i pielęgniarek, którzy zadbają o bezpieczeństwo. Bez szczepień nie zwalczymy pandemii. Mam na dzieję, że dzięki zaangażowaniu służb nie będzie ona trwała już długo.

W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

– Prosimy, by zwrócić uwagę na wyznaczone godziny – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych przychodźmy maksymalnie 10 minut przed terminem. Osoby, które przyjdą za wcześnie, nie dostaną wcześniej szczepionki – mogą za to spowodować niepotrzebne kolejki. Na stadionie miejsca jest odpowiednio dużo, by zachować dystans, dbajmy jednak o to, by było bezpiecznie. Nadal można się zapisywać na szczepienia w miejskim punkcie, w piątek na godzinę 9 rano mieliśmy jeszcze ok. 200 wolnych terminów.

Jak dojechać?

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi – mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Dla osób jadących samochodem: wjazd na parking wyznaczony został od strony ul. Ptasiej. Prosimy kierować się na parking D. Po wyjściu z samochodu trzeba przejść do strefy stadionowej, w kierunku wejścia na promenadę i do punktu szczepień. Parking jest bezpłatny dla pacjentów.

Dla osób, które chcą przyjechać komunikacją miejską: najprościej wysiąść na przystanku „Stadion Miejski” – aby ułatwić dotarcie do celu, jego nazwa zostanie tymczasowo zmieniona na „Stadion Miejski – Punkt Szczepień”. Zatrzymują się tam linie tramwajowe: 1,6,13,15 oraz autobusowe: 145, 163, 191 i 193. Do punktu najłatwiej dojść wprost ulicą Bułgarską.

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych (fot. UMP)

Szczepienie

Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską. Personel medyczny przeanalizuje stan zdrowia i potwierdzi, czy w danym dniu można wykonać szczepienie. Ważne: jeśli zostaną zidentyfikowane przeciwwskazania lub inne zagrożenia dla zdrowia, szczepionka może nie zostać podana. Przeciwwskazaniem jest złe samopoczucie, temperatura i widoczne oznaki choroby.

Szczepionki podaje uprawniony do tego personel w zorganizowanych w punkcie gabinetach. Podawane będą wszystkie preparaty dopuszczone w rządowym programie, w zależności od ich dostępności.

Po szczepieniu

Każdy, kto przyjął już dawkę preparatu, kierowany do strefy poszczepiennej na obserwację – powinien pozostać przez kolejne 15 minut. W strefie tej będą również obecni pracownicy i wolontariusze, którzy zapewnią opiekę i wsparcie.

Po obserwacji należy przejść do pracowników obsługi, którzy czekać będą przy wyjściu. Tam każda osoba zostanie umówiona na termin szczepienia drugą dawką i otrzyma potwierdzenie rejestracji. Uwaga: należy zachować kartonik z informacjami dotyczącymi terminów szczepień.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button