POLITYKAPOLSKA

Krajowy Plan Odbudowy ratyfikowany przez Sejm. 770 mld zł z budżetu UE dla Polski

Fundusz Odbudowy

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE.

770 mld zł – to największe w historii Unii Europejskiej środki dla naszego kraju. Wsparcie z UE pomoże wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwi szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. w rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Premier: dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska

– Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska i interes Polski – apelował premier Mateusz Morawiecki z mównicy podczas posiedzenia Sejmu. 770 mld zł to szansa na szybkie wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Obok rządowych środków z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, będzie to kolejne wsparcie i zastrzyk pieniędzy dla polskiej gospodarki. Jest to także szansa na rozwój naszego państwa.

Dzięki ratyfikacji Polska skorzysta z rekordowych środków, które popłyną szerokim strumieniem do polskich samorządów – dużych i małych miejscowości, do przedsiębiorców. To pieniądze, które wzmocnią istniejące miejsca pracy i stworzą nowe. Fundusze wynegocjowane przez rząd będą kołem zamachowym inwestycji bliskich każdemu z nas.

770 mld zł – środki UE

– Warto podkreślić, że to nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. One mają pomóc polskim szpitalom, szkołom. Mają pomóc Polakom w otrzymaniu szansy na lepszą infrastrukturę drogową, kolejową, internetową, energetyczną. To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał, że jest to jedna z najważniejszych decyzji na najbliższe 10-20 lat.

Przedsiębiorcy i pracownicy, polskie rodziny, seniorzy i osoby młode – wszyscy Polacy skorzystają na wynegocjowanych przez rząd środkach z Unii Europejskiej. Te pieniądze to niepowtarzalna szansa na odbudowę gospodarki, wsparcie służby zdrowia i zapewnienie europejskiego poziomu życia każdej rodzinie. Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, zapewnienie więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

Ratyfikacja ustawy o zasobach własnych – bez solidarnej odpowiedzialności za długi innych

– Nie ma ryzyka ciążącego na Polsce, że będziemy spłacać długi Włoch czy Francji. Chciałbym, żeby Polska była jak najszybciej na poziomie rozwoju Francji czy Włoch. Właśnie te środki do tego służą – żebyśmy jak najszybciej mogli rozwinąć naszą gospodarkę i doścignąć tych najlepszych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Aby skorzystać z unijnego budżetu, wszystkie państwa UE muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych, zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi wymogami. W przypadku Polski oznacza to – tak jak do tej pory – ratyfikację decyzji na podstawie ustawy. Co ważne, decyzja ta nie przenosi żadnych nowych kompetencji na poziom UE. Wynikają one z obecnych regulacji traktatowych.

Co także istotne, decyzja o zasobach własnych nie zakłada solidarnej odpowiedzialności państw za długi innych unijnych krajów. Nie ma także mowy o uwspólnotowieniu długów państw. Oznacza to, że odpowiedzialność finansowa każdego państwa, w ramach decyzji o zasobach własnych, jest indywidualna i ściśle określona wielkością gospodarki. Decyzja ta jest tym samym bezpieczna dla polskich finansów, nawet w przypadku bankructwa innego państwa UE, co jest scenariuszem skrajnie mało prawdopodobnym.

Krajowy Plan Odbudowy wzmocni naszą gospodarkę i pozwoli na szybkie odbicie po pandemii COVID-19

3 maja Komisja Europejska otrzymała od rządu polskiego Krajowy Plan Odbudowy. Szefowa KE Ursula von der Leyen na swoim Twitterze napisała, że:
„Koncentruje się on na kluczowych obszarach dla gospodarki: innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pracy, transformacji ekologicznej i cyfrowej, ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej.”

KPO stanowić będzie podstawę wdrażania środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności (największa część Funduszu Odbudowy). Dzięki temu, Polska będzie mogła w pełni skorzystać z 28,6 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek ze wszystkich instrumentów Funduszu Odbudowy, w tym 23,9 mld euro z ww. Instrumentu.

KPO ma wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Z ogólnej puli środków, 20 proc. pieniędzy musi trafić na cyfryzację, a 37 proc. na inwestycje związane ze środowiskiem oraz ochroną zdrowia.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button