POZNAŃ

Poznań walczy z wrakami

Straż Miejska

Od początku roku do końca września z poznańskich ulic zniknęło blisko 700 nieużywanych samochodów.

Dzięki pracy strażników miejskich 529 z nich usunęli sami właściciele. Pozostałe 164 wraki zostały zabrane na wniosek zarządcy drogi.

Auta porzucone przez właścicieli zajmują cenne miejsca postojowe oraz szpecą otoczenie, ale przede wszystkim mogą stwarzać zagrożenie. Poznańska straż miejska od lat podejmuje działania, by wraków w mieście było jak najmniej.

Do końca września funkcjonariusze sprawili, że 693 auta usunięto z zajmowanych miejsc parkingowych. Na początku października kolejne nieużywane samochody zniknęły z terenu Nowego Miasta, m.in. z ulic Folwarcznej, Milczańskiej oraz Nieszawskiej czy osiedli Orła Białego i Bohaterów II Wojny Światowej.

Zgodnie z przepisami, wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Niestety ustawodawca nie precyzuje, na co ma zwrócić uwagę osoba kwalifikująca pojazd jako nieużywany. Dlatego strażnik musi opierać się na wizualnej ocenie wyglądu zewnętrznego samochodu. Każdy przypadek rozważany jest indywidualnie.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają zastosowanie tylko w obrębie dróg publicznych oraz dróg osiedlowych, objętych strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Oznacza to, że strażnicy miejscy nie wszędzie mają możliwości działania. Nie mogą np. usuwać wraków stojących na podwórkach.

Porzucony samochód można zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej straży miejskiej. Można to zrobić także telefonicznie – dzwoniąc na numer 986 (czynny całą dobę) oraz e-mailowo – adres: [email protected]
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button