ŚWIAT

Pożary lasów w Grecji. Polscy strażacy ruszyli z pomocą

Międzynarodowa pomoc

W środę, 19 lipca br. polscy strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji, która zmaga się z pożarami lasów w rejonie Attyki.

To już 18. misja zagraniczna naszych funkcjonariuszy PSP i 7. misja ratownicza w ostatnim czasie. Bierze w niej udział 149 osób i 49 pojazdów.

– Grecja znowu została dotknięta ogromnymi pożarami. Dlatego ruszamy na pomoc. W porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim poleciłem komendantowi Andrzejowi Bartkowiakowi przygotowanie do wyjazdu naszych strażaków, by jak dwa lata temu pomogli w gaszeniu pożarów na południu Europy – poinformował minister Mariusz Kamiński.

Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła mówił o sprawnym działaniu Państwowej Straży Pożarnej i szybkiej mobilizacji do rozpoczęcia akcji.

– Chcę podziękować wszystkim strażakom za punktualne przybycie na miejsce koncentracji. Cała Polska jest z Was dumna, patrzy cała Europa i świat – powiedział zastępca komendanta głównego PSP.

Polska jako pierwsza odpowiedziała na prośbę Grecji i złożyła ofertę pomocy, którą zaakceptował grecki rząd. Nasi strażacy wyruszyli w zespole liczącym 149 ratowników i 49 pojazdów. Trzon grupy stanowią ratownicy z województw małopolskiego i wielkopolskiego. Przyjazd do Attyki planowany jest na 21/22 lipca, a akcja ma potrwać około 2 tygodni. W misji gaszenia pożarów wezmą też udział strażacy m.in. ze Słowacji i Rumunii.

Położony na Bałkanach kraj od kilku dni zmaga się z pożarami spowodowanymi falą ekstremalnych upałów. Silny wiatr przyspiesza rozprzestrzenianie się ognia, utrudniając prowadzenie działań gaśniczych.

Moduł GFFFV z pomocą Grecji

GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje 6 takimi modułami, wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.

W Grecji strażacy zbudują własny obóz. Są zabezpieczeni w zapasy wody i żywności, a także środki finansowe oraz źródła energii w postaci agregatów.

Dotychczasowe zagraniczne akcje wsparcia strażaków

Profesjonalizm naszych strażaków i ich doświadczenie są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W sytuacjach wystąpienia katastrof naturalnych (np. pożarów czy trzęsień ziemi), poszczególne kraje mogą zwracać się do swoich zagranicznych partnerów o konkretną pomoc. Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 r., w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 r., po powodzi), czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną).

Pomoc dla Grecji w 2021 r.

Minęły 2 lata od poprzedniej pomocy polskich strażaków dla Greków. Polskie moduły gaśnicze GFFFV były zaangażowane wówczas w walkę z pożarami w okresie od 7 sierpnia do 1 września 2021 r. W działaniach w Grecji uczestniczyło wtedy 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy, a także przyczepy).

W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Polska posiada 6 modułów PSP do udziału w skoordynowanych międzynarodowych działaniach ratowniczo-gaśniczych. Co miesiąc dyżur pełnią zamiennie trzy moduły, które mogą być dysponowane w razie potrzeb. Tym razem moduł krakowski i poznański udadzą się przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Grecję, w rejon Attyki, gdzie niezwłocznie włączą się w gaszenie pożarów z ziemi, najpewniej już od 21 lipca.

– Polskie służby są zawsze tam, gdzie jest taka potrzeba. W 2022 roku pomagaliśmy Francji, w roku 2021 Grecji. Polscy strażacy wracają tam ponownie, by nieść pomoc. Grupa z Małopolski to 70 osób – strażaków z powiatów krakowskiego i chrzanowskiego, Oświęcimia, Wadowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Tarnowa, Nowego Targu oraz Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Wraz z nimi jadą specjalnie przygotowane ciężkie samochody, wyposażone w duże zbiorniki na wodę, samochody dowodzenia i łączności, busy, autobusy, kontenery, przyczepy ze sprzętem. To spektakularny i budujący widok. Dziękuję Wam za Waszą służbę. Małopolska jest z Was dumna, dumna z Was jest cała Polska. Niech św. Florian ma Was w nieustającej opiece – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Pierwszy wyjazd takich modułów był dokładnie 5 lat temu, 19 lipca 2018 r. do Szwecji i wtedy po raz pierwszy pokazaliśmy, jak jesteśmy w stanie się zmobilizować i pomóc. Potem odbyły się jeszcze trzy takie wyjazdy, ten jest czwartym z kolei. Nasza pomoc jest doceniana, świadczy o tym chociażby tak szybka akceptacja przez rząd grecki naszej oferty – dodaje dowódca modułu GFFFV Poland bryg. Grzegorz Borowiec.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button