ŁÓDŹ

Postanowiono. W łódzkich szkołach bez HIT-ów

Łódź

Łódzcy uczniowie nie będą uczyli się z kontrowersyjnego podręcznika.

Jest decyzja nauczycieli i dyrektorów z Łodzi.

Łódzkie szkoły ponadpodstawowe nie będą korzystały z kontrowersyjnego podręcznika do HiT-u prof. Wojciecha Roszkowskiego. Na rynku wydawniczym są już dwie pozycje tego autora – książka dla pierwszoklasistów opisująca wydarzenia od 1945 do 1979 roku i nowa, dla uczniów drugiej klasy obejmująca okres od lat 80. XX wieku do roku 2015.

– To nauczyciele i dyrektorzy placówek edukacyjnych podejmują autonomiczną decyzję, z jakiego podręcznika będą korzystać. Już w tamtym roku żadna ze szkół nie wybrała książki Wojciecha Roszkowskiego, tak samo jest i tym razem. Cieszy mnie to, od początku wierzyłam w mądrość naszej kadry pedagogicznej. Uważam, że młodzi ludzie potrzebują informacji, które pozwolą im samodzielnie wyrabiać sobie opinię i rozwijać krytyczne myślenie. Ten niesławny podręcznik na pewno tego nie zapewnia. W publikacji roi się też od błędów językowych, przekłamań i manipulacji informacjami. Autor miesza opinie z faktami, przedstawia emocjonalny stosunek do minionych wydarzeń, a także stosuje groźne uproszczenia i ogólniki. Polityka nie może wchodzić w ten sposób do szkół mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

– Z tego pseudo podręcznika wylewa się nienawiść i nietolerancja wobec osób LGBTQ+. Ośmiesza się dzieci, które urodziły się metodą in vitro, krytykuje się i oczernia polityków niewygodnych dla PiS-u. Znamiennym jest fakt, że eksperci – językoznawcy, ludzie kultury, nauki i historycy, nie zostawili na tej publikacji suchej nitki. Cieszy nas to, że nauczyciele też uznali, że ten podręcznik nie powinien trafić w ręce uczniów mówi Michał Olejniczak, Radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot wprowadzony do szkół we wrześniu 2022 roku. Jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Zastąpił Wiedzę o Społeczeństwie i obejmuje zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Obecnie, oprócz podręczników do klas I i II autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, na rynku są też dostępne pozycje dwóch innych wydawnictw.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button