POLSKA

Posłowie skontrolowali NCBiR. Setki milionów złotych dla tajemniczych dotacji

Polska PiS

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński poinformowali o kolejnym skandalu PiS.

Chcą unieważnienia części konkursu NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

55 mln zł przyznano spółce 26-latkowi oraz 123 mln zł dofinansowania firmie z Białegostoku, która w 2020 roku przyniosła… 132 zł dochodu!

Trzy lata temu firma (ta druga) odnotowała stratę 5 tys. zł. W roku 2021 to już 11,5 tys. zł. Dofinansowana ma okablować dno Bałtyku.

„26-letni barman, który założył firmę tuż przed ogłoszeniem konkursu NCBiR otrzymał 55 mln zł, a druga firma, która w 2020 roku przyniosła 132 zł dochodu, otrzymała dofinansowanie w kwocie 123 mln zł. Te dwa projekty budzą największe wątpliwości i żądamy ich unieważnienia” – stwierdzili posłowie.

26-latek założył firmę w trakcie trwania naboru. Pracował i pracuje wciąż jako barman. Jest to wirtualne biuro. Złożył wniosek nie na innowację.
Wnioski można było składać do 4 listopada do godz. 16:00 i nagle NCBiR zgłasza wniosek o przedłużenie do 23:59. 26-latek składa wniosek o 23:22.

– 26 letni barman, zakłada firmę w czasie trwania konkursu INNOWACJE z NCBiR!!! Wniosek składa w czasie wydłużonego terminu! Nie ma żadnego doświadczenia, żadnego dorobku. I??? Otrzymuje dziesiątki milionów!!! – powiedział Bogdan Zdrojewski, senator.

Złożył wniosek na monitoring ciągłości łańcucha dostaw poprzez czujniki lokalizacyjne. Co nie jest innowacją!

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej odwołał Pawła Kucha, który kierował NCBiR od sierpnia 2022 roku.

Do odwołania szefa NCBiR doszło po kontroli poselskiej dot. tego konkursu „Szybka ścieżka – Innowacje cyfrowe”.

Po tym jak 26-latek po 10 dniach od założenia firmy został zakwalifikowany do dofinansowania na kwotę 55 mln zł w NCBiR jest już nowy p.o. dyrektora Jacek Orzeł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button