POLSKA

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Duda: Siły NATO w Polsce są w podwyższonej gotowości

Wojna na Ukrainie

W Pałacu Prezydenckim odbyło się zwołane przez Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Jestem zbudowany postawą w sprawach fundamentalnych, bezpieczeństwa i sojuszy. Cała scena polityczna mówi jednym głosem i z wielką odpowiedzialnością – podkreślał prezydent po rozmowach. 

Wcześniej w BBN odbyło się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrami oraz dowódcami wojskowymi. 

– Uspokajamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza terenów wschodnich RP, że wzmożony ruch na niebie, który prawdopodobnie w tej chwili obserwują, to jest ruch, który wzmacnia nasze bezpieczeństwo i to są nasze i sojusznicze samoloty, które patrolują, są w stanie szczególnej i podwyższonej gotowości. Siły NATO obecne w Polsce oraz nasze wybrane jednostki są w podwyższonej gotowości – mówił Andrzej Duda na początku posiedzenia. 

Wcześniej w BBN odbyło się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrami oraz dowódcami wojskowymi.

„Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Podkreślam – nie mamy żadnej poszlaki, która pozwalałyby stwierdzić, że był to atak na Polskę.”

Jeszcze wczoraj późnym wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się pilna narada, a następnie prezydent rozmawiał o aktualnej sytuacji z sojusznikami: Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydentami: USA Joe Bidenem, Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że trwa analiza dotychczasowych ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami.

Zgodnie z Art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button