POLSKA

Porozumienie górników z rządem podpisane. Likwidacja kopalń potwierdzona

Porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa podpisane

Podpisaniem porozumienia zakończyły się rozmowy ze stroną społeczną dotyczące transformacji i przyszłości branży górniczej w Polsce.

Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 roku.

Dzisiejszy kompromis otwiera drogę do ustabilizowania sytuacji w sektorze górniczym. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i strony rządowej z wiceministrem Arturem Soboniem.

– Tym wszystkim, którzy wierzyli, że droga do transformacji górnictwa może być realizowana w zgodzie społecznej… mamy porozumienie.
Dziękuje Dominikowi Kolorzowi i całej stronie społecznej za dobre rozmowy. Porozumienie zakłada końcowy rok 2049 – powiedział Artur Soboń Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dziękuję za uczciwe, pełne emocji rozmowy. Kierunek wyznaczyliśmy wspólnie. To droga uczciwej polskiej sprawiedliwej transformacji, którą zapowiadał Morawiecki – dodał.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił porozumienie pozytywnie, choć zaznaczył, że de facto oznacza ono zgodę na likwidację – w perspektywie wieloletniej – polskiego górnictwa.

– Osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń i maksymalne warunki funkcjonowania kopalń – ocenił Dominik Kolorz, zastrzegając, że nie można mówić o radości, bo porozumienie oznacza jednak likwidację górnictwa.

– Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Dodał, że zgodnie z porozumieniem, ostatnia kopalnia przestanie wydobywać węgiel w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo. Jako pierwsza po wyczerpaniu złóż zamknięta zostanie kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej, ostatnia będzie kopalnia Chwałowice.

Wypracowanie porozumienia kończy trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W piątek rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG S.A.. Związkowcy odwołali też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej. W 13 kopalniach trwał podziemny protest górników.
(MAP, PGG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button