POLSKA

Polsko-niemiecka współpraca. Uniezależnienie się od dostaw ropy z Rosji

Wojna na Ukrainie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicekanclerz, minister gospodarki i ochrony klimatu Republiki Federalnej Niemiec Robert Habeck rozmawiali o dotychczasowej współpracy.

Chodzi o pilne wycofywanie importu rosyjskiej ropy. Rozmowy odbyły się w Warszawie.

Podczas spotkania ministrowie Polski i Niemiec zastanawiali się nad sposobami pełnego wykorzystania istniejącej już infrastruktury oraz dodatkowymi środkami na zwiększenie dostaw ropy naftowej do polskich i niemieckich rafinerii. Ministrowie omówili także możliwość współpracy w celu zapewnienia odpowiednich dostaw produktów naftowych w przypadku unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe.

– W ostatnich latach dokonaliśmy znaczącego postępu w dywersyfikacji kierunków dostaw gazu i ropy naftowej do Polski. Czujemy się gotowi na zaakceptowanie tych unijnych sankcji w ich pełnym wymiarze i w pełnej solidarności wszystkich państw europejskich – podkreśliła minister Anna Moskwa.

– Ważne byśmy w tych trudnych czasach razem z naszym zachodnim sąsiadem mówili jednym głosem. Musimy skupić się na działaniach, by bezpiecznie doprowadzić do pełnej derusyfikacji polityki energetycznej. Ten dialog z Niemcami już się rozpoczął i jesteśmy w stałym kontakcie, by wypracować wspólne rozwiązania – dodała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała również, że podczas kolejnej Rady UE Polska zaproponuje rodzaj „rosyjskiego ETS”, w którym mogłyby zostać zawarte cele „derusyfikacyjne”, analogiczne do celów dekarbonizacyjnych UE.

– System ten, podobnie jak ETS, polegałby na sprzedawaniu uprawnień tym państwom, które będą się wolniej derusyfikować, żeby je motywować do szybszego odejścia od importu rosyjskich surowców – wyjaśniła minister.

Jak zaznaczył wicekanclerz, minister gospodarki i ochrony klimatu Republiki Federalnej Niemiec Robert Habeck, wspólnym celem Polski i Niemiec jest przezwyciężenie uzależnienia od surowców z Rosji.

– Wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji jest możliwe. Dotychczas Niemcy zredukowały swoją zależność od węgla rosyjskiego oraz ropy. Pracujemy również nad zmniejszeniem dostaw gazu – powiedział.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button