ŚWIAT

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Kijowie. Ostrzał rakietowy podczas jego wizyty

Wojna na Ukrainie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 28 kwietnia przebywał w Kijowie.
W trakcie jego wizyty Putin celowo nakazał ostrzelać rakietami stolicę Ukrainy.

Jest to największy atak, po tym jak rosyjskie wojska wycofały się z okolic Kijowa.

Prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski poinformował, że w stronę miasta wystrzelonych zostało pięć rakiet. Dwie z nich uderzyły w centrum, m.in. na 25-piętrowy budynek mieszkalny. Przynajmniej dziesięć osób zostało rannych.


Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres był zszokowany tym atakiem rakietowym. Nie chodzi o to, że tam przebywał, ale tym, że Putin „tak piękne miasto, jakim jest Kijów! Musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego”.

Mer Kijowa Witalij Kliczko stwierdził, że „atak ten przeprowadzony w trakcie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa to środkowy palec pokazany przez Władimira Putina Narodom Zjednoczonym, ale i całemu światu”.


Ostrzał rakietowy to „wiadomość” z Rosji. Putin śmieje się z globalnych instytucji.

Portugalczyk wcześniej poleciał do Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Po co?! Kto rozmawia z barbarzyńskim zbrodniarzem wojennym? Podobnie jak Macron i inne osoby.

Guterres pojechał po Kijów, by zobaczyć kilka miast i wsi, w których rosyjskie wojska zamordowały cywilów. Zobaczył także masowe groby ludności cywilnej.


Sekretarz generalny ONZ dodał, że Rada Bezpieczeństwa zrobiła mało, aby zapobiec i zakończyć tę wojnę. Jest rozczarowany i zły.

Soloch o ataku rakietowym w Kijowie: To demonstracja rosyjska

– Na pewno była to demonstracja rosyjska, sygnał wysłany również dla świata, że Rosja jest gotowa atakować także centrum Kijowa. Oczywiście wiadomo, że w tym momencie cała sytuacja jest nagłośniona i o to im chodziło – mówił szef BBN Paweł Soloch, pytany o atak rakietowy w stolicy Ukrainy.

Szef BBN został zapytany o to, jak należy interpretować ten atak w kontekście wizyty w Kijowie Sekretarz Generalnego ONZ António Guterresa. – Na pewno była to demonstracja rosyjska. Taki sygnał wysłany również dla świata, że Rosja jest gotowa atakować również centrum Kijowa – odpowiedział Paweł Soloch.

– Kijów jest również dla Rosji miastem symbolicznym – to miasto–matka Rusi, do której Rosjanie roszczą sobie wyłączność, a teraz zdecydowali się zaatakować centrum miasta w momencie, kiedy jest sekretarz generalny ONZ – powiedział szef BBN. – Oczywiście wiadomo jest, że w tym momencie cała sytuacja jest nagłośniona i o to im chodziło – dodał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button