KATOWICEKRAKÓWTRÓJMIASTOWARSZAWA

Polskie miasta. Fusy z kawy zamiast soli do posypywania chodników

Dobry pomysł

Fusy z kawy zapobiegają poślizgowi m.in. w alejkach parkowych.

Ich testowanie już rozpoczęły (lub zamierzają), np. Warszawa, Sosnowiec, Kraków, Gdynia, Rybnik czy Sokółka.

I tak posypywanie ośnieżonych chodników można jednak zastąpić piaskiem i solą.

Ponad 50 kawiarni przekazało Zarządowi Zieleni Miejskiej w Krakowie fusy z kawy, które posłużą do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Za nami eksperyment na Plantach, gdzie posypane zostały alejki na odcinku od skweru im. Andrzeja Wajdy do Barbakanu. Mieszkańcy mogą bezpośrednio się przekonać, czy to rozwiązanie jest skuteczne.

Miejska jednostka zainspirowała się pomysłem wykorzystanym we Lwowie. Od poniedziałku, 8 lutego pracownicy ZZM zbierają fusy z kawy, z kawiarni zlokalizowanych w Krakowie.

Dzięki temu ZZM gromadzi fusy do eksperymentu, a miejskie parki zostaną dodatkowo nawiezione naturalnym nawozem, np. w parku Lotników Polskich. Dodatkowym atutem tego projektu jest pomoc dla pracowników krakowskich kawiarni w trudnym dla nich czasie pandemii.

Akcja ma również walor ekologiczny. To rozwiązanie minimalizuje użycie soli do zimowego utrzymania alejek i chodników w miastach.

Test w Katowicach

Adrian Szymura, radny dzielnicy Koszutka wypróbował domowe fusy z kawy. I tak posypał dwa metry chodnika. Okazało się, że tarcie było takie same, gdyby użyto piasku.
(własne, UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button