POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Polski prezydent nie otrzymał zaproszenia na inaugurację Joe Bidena. Duda zaprosi prezydenta-elekta do Warszawy

Ciągle brak listu gratulacyjnego od Andrzeja Dudy do Joe Bidena

Prezydent Andrzej Duda jako jeden z ostatnich przywódców na świecie wciąż nie wysłał listu gratulacyjnego do Joe Bidena.

– W liście gratulacyjnym, który prezydent Duda przekaże prezydentowi elektowi USA Joe Bidenowi po tym, jak Kolegium Elektorów dokona wyboru, znajdzie się zaproszenie do złożenia wizyty w Warszawie – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Zgodnie z zapowiedzią Andrzeja Dudy przekaże on list gratulacyjny dla prezydenta elekta po wyborze przez elektorów.

– Pan Prezydent dzisiaj przekaże list gratulacyjny – po głosowaniu elektorów – dla prezydenta-elekta. W tym liście będzie także zawarte zaproszenie dla Joe Bidena do złożenia wizyty w Warszawie w odpowiednim czasie – powiedział. – To będzie zatem – jak prezydent zapowiadał – oficjalne odniesienie się Pana Prezydenta do wyników wyborów amerykańskich – dodał.

Duda, Putin i Orban nie dostali zaproszeń na zaprzysiężenie Joe Bidena

Andrzej Duda, Władimir Putin i Victor Orban jako jedyni w świecie przywódcy nie otrzymali zaproszenia na styczniową inaugurację prezydentury Joe Bidena – taką informację można przeczytać w sieci.

46. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie zaprzysiężony 20 stycznia 2021 roku na stopniach Kapitolu w Waszyngtonie.

W USA nie zaprasza się liderów państw na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta. Ze względu na bezpieczeństwo innych głów państw oraz z uwagi na tłumy ludzi nie są wysyłane takie zaproszenia.

Minister Szczerski odniósł się również do informacji, zgodnie z którymi Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na inaugurację Joe Bidena. – To, co mówią politycy opozycji także w sprawie inauguracji, jest po prostu kłamstwem – stwierdził. Jak mówił, od dłuższego czasu na inaugurację nie są zapraszane głowy innych państw. – Oczywiście są jacyś goście zagraniczni, ale nie głowy państw, taka jest praktyka amerykańska – dodał.

Jak tłumaczył, zgodnie z informacją rozesłaną przez protokół amerykański do wszystkich ambasad w Waszyngtonie tym razem ze względu na pandemię w ogóle nie wiadomo, jaka będzie formuła inauguracji. – Więc w ogóle nie ma żadnych decyzji dotyczących przebiegu tej inauguracji, więc tym bardziej nie ma żadnych zaproszeń – podkreślił.
(własne, KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button