POLSKA

Polska. Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. Skutki porywów silnego wiatru

Pogoda w Polsce

Duże różnice temperatury powietrza pomiędzy północną i południową częścią naszej półkuli sprzyjają tworzeniu się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia.

To za ich sprawą będziemy mieli w Polsce pochmurną i deszczową aurę z silnym wiatrem.

Od piątku zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni, który początkowo będzie dość silny, ale w ciągu dnia osłabnie. Zmiana cyrkulacji i napływ chłodnego powietrza z północnego zachodu sprawi, że zacznie się wypogadzać. W weekend temperatura maksymalna w dzień od 7°C do 11°C.

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE:

  • SILNY WIATR (w porywach do 110 km/h) na terenie na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego – ostrzeżenia 2. stopnia – obowiązują maksymalnie do godz. 22:00, 22 października,
  • SILNY WIATR (w porywach do 90 km/h) na terenie na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubuskiego – ostzeżenia 1. stopnia – obowiązują maksymalnie do godz. 22:00, 22 października.

OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE:

GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych RP – ostrzeżenia 1. stopnia – obowiązują maksymalnie do godz. 10:00, 22 października,

SUSZA HYDROLOGICZNA (w związku z występującymi niskimi przepływami wody) – na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – obowiązuje do odwołania.

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację.

Od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1 zgon w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Silny wiatr (fot. MSWiA)

SKUTKI PORYWÓW SILNEGO WIATRU

21 października, w związku z przejściem frontu atmosferycznego, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 10 361 zdarzeń (najwięcej w województwie dolnośląskim – 2 201 oraz w województwie wielkopolskim – 1 920). Zginęły 4 osoby (wszystkie w województwie dolnośląskim), a 18 osób zostało rannych (w tym 7 ratowników SP).

Łącznie w kraju odnotowano 928 uszkodzonych i zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

W kulminacyjnym momencie bez dostaw energii elektrycznej pozostawało 402 120 odbiorców.

W związku z warunkami atmosferycznymi:

  • 2 samoloty pasażerskie przekierowano z lotniska w Poznaniu na lotnisko w Warszawie, 1 samolot lecący do Wrocławia zawrócił do Monachium,
  • PKP PLK zanotowały 303 zdarzenia, które spowodowały opóźnienie 1 741 pociągów pasażerskich na 47 868 minut i 107 pociągów towarowych na 8 736 minut,
  • wystąpiły utrudnienia na drogach krajowy: DK 74, DK 72 oraz DK 94. Obecnie drogi są przejezdne.
  • 22 października od 00:00 do 06:00 PSP odnotowała 68 zdarzeń.

Na godzinę 6.00 bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 121 193 odbiorców (najwięcej- mazowieckie: 47 910, wielkopolskie – 21 000).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button