POLSKAŚWIAT

Polscy strażacy z pomocą Grecji w walce z pożarami lasów wrócili do kraju

Polska pomaga

W środę 2 sierpnia moduł GFFFV w pełnym składzie tj. 149 strażaków i 49 samochodów powrócił do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

Od dwóch tygodni nasi ratownicy walczyli tam z pożarami lasów. Była to już 18. misja zagraniczna funkcjonariuszy PSP i 7. tego typu misja ratownicza w ostatnim czasie.

18 lipca br. minister Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o skierowaniu grupy naszych strażaków do Grecji. Działanie to było odpowiedzią na prośbę greckiego rządu, który poprosił o pomoc w gaszeniu pożarów.

Do Grecji udali się ratownicy z województw małopolskiego i wielkopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP. Dowódcą grupy został brygadier Grzegorz Borowiec, a jego zastępcą – mł. brygadier Jakub Siczek. Na co dzień obaj pełnią służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Moduł GFFFV z pomocą Grecji

GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje 6 takimi modułami, wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.

W Grecji strażacy zbudowali własny obóz. Dysponowali zapasami wody i żywności, a także środkami finansowymi oraz źródłami energii w postaci agregatów.

Pomoc dla Grecji w 2021 roku

Minęły 2 lata od poprzedniej pomocy polskich strażaków dla Greków. Polskie moduły gaśnicze GFFFV były zaangażowane wówczas w walkę z pożarami w okresie od 7 sierpnia do 1 września 2021 r.

W działaniach w Grecji uczestniczyło wtedy 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy, a także przyczepy).

Dotychczasowe zagraniczne akcje wsparcia strażaków

Profesjonalizm naszych strażaków i ich doświadczenie są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W sytuacjach wystąpienia katastrof naturalnych (np. pożarów czy trzęsień ziemi), poszczególne kraje mogą zwracać się do swoich zagranicznych partnerów o konkretną pomoc. Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 r., w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 r., po powodzi), czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną).

Powitanie strażaków

Na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach powitał ich zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wraz z wojewodą śląskim Panem Jarosławem Wieczorkiem oraz śląskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Jackiem Kleszczewskim.

Nadbryg. Arkadiusz Przybyła zwracając się do strażaków podkreślił:

„Chcę podziękować za Wasze działania ratowniczo – gaśnicze w Grecji. Warunki były tam bardzo trudne, bardzo wysoka temperatura, silny wiatr – było niebezpiecznie, ale daliście radę! Serdeczne podziękowania przekazuję również od ministra spraw wewnętrznych i administracji Pana Mariusza Kamińskiego i wiceministra Pana Macieja Wąsika oraz od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę bezpiecznej podróży do domów”.

Dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec, zwrócił się do zebranych słowami:

„To dla mnie ogromna radość, że mogłem być dowódcą tak wspaniałej grupy strażaków. Pojechaliśmy do Grecji jako ambasadorzy polskiego pożarnictwa i myślę, że pokazaliśmy się z jak najlepszej strony i będziemy postrzegani jako profesjonaliści, realizujący w 100% powierzone zadania. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję. Brawo!!”

Pomyślne zakończenie akcji i szczęśliwy powrót do kraju strażacy uczcili na koniec spotkania gromkim, potrójnym okrzykiem „HIP HIP HURA”.

Strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji w środę 19 lipca 2023 r. W skład modułu GFFFV, który prowadził działania w rejonie Attyki, weszły siły i środki z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

01.08.2023

Po noclegu na terenie Serbii grupa udała się w dalszą drogę. Miejscem docelowym konwoju jest Bratysława, gdzie zaplanowano ostatnie zakwaterowanie przed powrotem do kraju

31.07.2023

W godzinach porannych (ok. 6.40 czasu lokalnego) strażacy wyruszyli w podróż powrotną do kraju. Trasa do Polski przebiegnie przez Macedonię, Serbię, Węgry, Słowację i Czechy.

30.07.2023

W niedzielę w bazie operacji odbyło się spotkanie generała Christosa Platas Komendanta Administracji Straży Pożarnej Zachodniej Attyki z polskimi strażakami. W spotkaniu wziął udział również Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji Pan Artur Lompart, Pani Sien Vanlommel oficer łącznikowy ERCC w Grecji a także Pan Dariusz Mąkol Wiceprezes Polsko-Grecka Izba Przemysłowo-Handlowa, który z polskim modułem współpracował na co dzień jako tłumacz i dobry kolega.
Podczas spotkania Pan Generał złożył podziękowania na ręce Dowódcy modułu bryg. Grzegorza Borowca oraz Pana Ambasadora, podkreślając wielkie zaangażowanie i profesjonalne podejście naszych strażaków do powierzonych im działań.

29.07.2023

Sytuacja pożarowa znacznie się poprawiła, to dobra wiadomość na dziś dla Greków i naszych strażaków. Po konsultacjach z przedstawicielami władz Grecji, polskie samochody gaśnicze zostały relokowane do bazy operacji skąd w razie potrzeby zostaną skierowane do działań. Na strefach pozostały natomiast samochody dowodzenia i łączności, które prowadzą dozorowanie wizyjne stref. GFFFV zaczyna przygotowania do powrotu. Wyjazd z bazy operacji w kierunku Polski planowany jest na poniedziałkowy poranek, do tego czasu pozostają w stałej gotowości do działań.

Dowództwo GFFFV złożyło w sobotę wizytę w jednostce E.M.A.K. (specjalna jednostka reagowania w sytuacjach kryzysowych – działania cbrn, usar, itp.), gdzie spotkał się z nimi koordynator w rejonie Attyki, major generał Panagiotis Niafas oraz szef jednostki Panagiotis Tsikas, który zapoznał polskich strażaków z wyposażeniem i sprzętem wykorzystywanym w jednostce.

W związku ze zbliżającym się końcem akcji, nasi ratownicy odebrali na spotkaniu podziękowania za udzielone wsparcie w walce z pożarami a w dowód solidarności i przyjaźni ratowniczej szefowie polskich i greckich grup wymienili się koszulkami i naszywkami umundurowania.

28.07.2023

Strażacy kontynuują nadal działania na sektorach. Warunki atmosferyczne uległy lekkiej poprawie, bowiem temperatura powietrza w regionie spadła w czwartek do 33-34 stopni a wiatr jest umiarkowany.

27.07.2023

Z wizytą do polskich strażaków przybył Pan Maciej Popowski dyrektor Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO), nadzorującej unijny mechanizm ochrony ludności, dzięki któremu właśnie polscy strażacy pomagają teraz w Grecji.
W pierwszej kolejności Dyrektor spotkał się ze strażakami działającymi w obu strefach. Podczas wizyty miał okazję naocznie zapoznać się ze specyfiką działań naszych ratowników w tamtejszym terenie. Następnie wspólnie z dowództwem GFFFV udał się do bazy operacji, gdzie zostały przedstawione informacje o strukturze i sposobie funkcjonowania modułów GFFFV. Pan Maciej Popowski szczegółowo zapoznał się z wyposażeniem bazy operacji tj. jej logistyką, sztabem, ambulatorium, stołówką a także samochodami dowodzenia i łączności zgłębiając jednocześnie wiedzę o istotnej roli tych samochodów podczas akcji ratowniczych.

„Spotkanie w trudnych okolicznościach, ale napawające dumą… Wyrażam wdzięczność za niezachwiane poświęcenie i zaangażowanie polskich strażaków, którzy przemierzyli Europę, aby pomóc swoim przyjaciołom chronić życie i mienie w duchu europejskiej solidarności w akcji!” – napisał po spotkaniu na swoim profilu Twitter, Pan Maciej Popowski.

Podczas spotkania obecna była również Pani Claire Kowalewski (Direction de la Défense et de la Sécurité Civiles – France), oddelegowana do Komisji Europejskiej jako Ekspert Krajowy, ambasador Polski w Grecji Pan Artur Lompart.
Dziękujemy za spotkanie, rozmowę i słowa uznania dla naszych strażaków.

W godzinach popołudniowo – wieczornych nasi strażacy pomogli greckim kolegom w walce z pożarem magazynu i składowiska samochodów, do którego doszło w pobliżu strefy ich działania w m. Aspropirgos.

26.07.2023

W środę dowództwo GFFFV rozmawiało z koordynatorem w rejonie Attyki, major general Panagiotis Niafas oraz szefem komórki koordynującej moduły ratownicze lieutenant colonel Vasileios Bikas, o panującej w Grecji sytuacji pożarowej oraz prowadzonych i planowanych działaniach.

Strażacy polskiego modułu nadal prowadzą działania na dwóch wyznaczonych strefach. W godzinach porannych na tych obszarach dokonano mapowania terenu przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych (kamery termowizyjne oraz światła widzialnego). Ponadto, prowadzone jest rozpoznanie operacyjne przy pomocy pojazdów typu quad.

Lokalizacje stref dozorowanych i monitorowanych przez załogę GFFFV są strategiczne dla Grecji z uwagi na fakt, że gdyby doszło do wydostania się pożaru z tego obszaru, ogniem objęta zostanie następna, nowa część kraju.

W regionie działań polskiej grupy obowiązuje 5. stopień zagrożenia pożarowego i wiatr wiejący do 40 km/h – te prognozy się zmieniły na lepsze bowiem poprzedniego dnia prognozy na środę wskazywały podmuchy wiatru do 70 km/h.


W godzinach wieczornych polscy strażacy zbudowali magistralę wodną o długości 660 m., która stanowi linię obrony dla bazy operacji i części m. Vilia.

24.07.2023

W bazie operacji z polskimi strażakami spotkał się dziś Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Grecji Pan Artur Lompart. W trakcie wizyty rozmawiano o wyposażeniu i taktyce działań ratowniczych modułu GFFFV.

23.07.2023

Rano na obie strefy udała się podmiana strażaków. W jednej ze stref w okolicy miejscowości Mandra, nieopodal miejsca strefy działań polskich strażaków, wybuchł pożar zlokalizowany w dwóch miejscach. Natychmiast 11 zastępów ruszyło do działań ze strefy oraz z bazy operacji w miejscowości Vilia. W działaniach oprócz polskich strażaków działały jednostki greckie oraz śmigłowce gaśnicze. W wyniku podjętych działań sytuacja w obu miejscach została opanowana. W godzinach wieczornych na oba sektory udała się kolejna podmiana ratowników.
Dowództwo GFFFV jest w stałym kontakcie z przedstawicielami władz Grecji i greckimi oficerami łącznikowymi.

22.07.2023

Po porannej odprawie z dowództwem GFFFV oraz przedstawicielami władz Grecji i greckimi oficerami łącznikowymi, obsada 12 samochodów gaśniczych, 2 dowodzenia i łączności i 2 operacyjnych została skierowana do działań w okolicy m. Mandra oraz Stefania.

W bazie operacyjnej w m. Villia pozostała część modułu w oparciu o dostępną infrastrukturę organizuje zaplecze socjalne, sanitarne oraz miejsce stacjonowania i tankowania pojazdów.

W pierwszej strefie działań trwa dogaszanie i dostarczanie wody do zbiorników z których tankują się śmigłowce, natomiast w drugiej strefie strażacy dozorują pogorzelisko oraz dokonują rozpoznania operacyjnego przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego.

Wieczorem w bazie operacji odbyła się odprawa modułu GFFFV z dowództwem. Na oba sektory działań udała się podmiana ratowników na nocne dozorowanie. W rejonie występuje 5. najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, wiatr oraz wysoka temperatura, co może przyczynić się do powstania i szybkiego rozwoju pożaru.

21.07.2023

Po noclegu w stolicy Bułgarii, ok. godz. 7 rano moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę zmierzając w kierunku granicy z Grecją. Przybycie do bazy operacji planowane jest na późne godziny wieczorne.
Ok. 11:30 polskiego czasu grupa wjechała na teren Grecji i skierowała się w kierunku Aten. Około godziny 20:00 dowództwo grupy dotarło do miejscowości Villia, gdzie powitał ich oficer łącznikowy strony greckiej. Przed godziną 22:00 na miejsce dotarła reszta modułu i przed noclegiem odbyła się jeszcze odprawa z dowództwem w bazie polskich strażaków, która znajduje się w siedzibie byłej szkoły pożarniczej.

20.07.2023

W czwartek w godzinach porannych po noclegu w miejscowości Gödöllö, w pobliżu Budapesztu, moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę, zmierzając w kierunku Serbii a następnie do Bułgarii na ostatni nocleg przed metą.

19.07.2023

W środę 19 lipca 2023 r. ok. godz. 14.00. na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 w Krakowie nastąpiła koncentracja sił i środków modułu GFFFV. Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła przeprowadził odprawę polskiej grupy i ok. godz. 16.00 strażacy wyruszyli do Grecji, kierując się w rejon Attyki.

„Decyzja o zgłoszeniu pomocy w postaci dwóch modułów zapadła po ok. 20 minutach od otrzymanego zapotrzebowania, to pokazuje jak sprawnie działa Państwowa Straż Pożarna i krajowy system ratowniczo – gaśniczy… Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim strażakom za Waszą gotowość i dyspozycyjność.
To już 18 misja zagraniczna a 7 misja ratownicza (od 2020 r.). Po raz drugi jedziemy do Grecji, będziecie tam jako strażacy ale też jako ambasadorzy Polski” – podkreślił podczas konferencji prasowej nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

W skład modułu GFFFV weszły siły i środki (149 strażaków i 49 pojazdów) z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

Czas trwania akcji ratowniczej zaplanowano do 2 sierpnia 2023 r. a dowodzenie grupą objęli:

bryg. Grzegorz Borowiec – dowódca grupy,

mł. bryg. Jakub Siczek – zastępca dowódcy grupy, obaj pełniący na co dzień służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

18.07.2023

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów).

Komendant główny PSP gen. Brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. W godzinach wieczornych rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV. 149 strażaków i 49 pojazdów wyruszy do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpi w środę rano, w Krakowie, skąd strażacy wyruszą do celu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button