POLSKAŚWIAT

Polacy pomagali w gaszeniu pożaru Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Z Black Hawka zrzucono 1,5 mln litrów wody

Republika Czeska

31 lipca polska grupa ratownicza złożona z policjantów i strażaków zakończyła działania w Republice Czeskiej.

Podczas pięciu dni akcji gaszenia pożarów nasza załoga wykonała 16 lotów, spędzając w powietrzu 39 godzin. Na płonące lasy zrzucono prawie 1,5 mln litrów wody. W trakcie całej misji dokonano w sumie 489 zrzutów wody.

Polscy strażacy i policjanci pierwsi na ratunek

Polscy funkcjonariusze jako pierwsza zagraniczna ekipa przystąpili do akcji już we wtorek, 26 lipca realizując zadania na terenie Parku Narodowego Czeska i Saska Szwajcaria, w pobliżu miejscowości Hrensko.

Funkcjonariusze pomagali w gaszeniu pożarów z pokładu policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, wykorzystując do tego specjalny zbiornik na wodę tzw. Bambi Bucket o pojemności około 3 tys. litrów. Ten sam zbiornik został użyty w ubiegłym roku podczas gaszenia pożarów na południu Turcji oraz w bieżącym roku podczas walki z pożarem lasu na Mazowszu.

Pomoc polskich strażaków i policjantów była odpowiedzią na zapotrzebowanie strony czeskiej złożone za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Na miejscu policyjni lotnicy i strażacy z Polski współdziałali z innymi czeskimi jednostkami.

W skład naszej grupy ratowniczej biorącej udział w akcji gaszenia pożaru na terytorium Republiki Czeskiej wchodziła załoga policyjnego śmigłowca: dwóch pilotów mł. insp. pil. Marcin Gwizdowski i podinsp. Marcin Gancarz oraz dwóch crew chiefów: kom. Andrzej Sowiński i st. post. Norbert Hyjek. Towarzyszyło im również trzech strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria rozpoczął się w niedzielę, 24 lipca rano w trudno dostępnym, skalnym terenie. Żywioł rozprzestrzenił się na pograniczu czesko-niemieckim, blisko 50 kilometrów od południowo-zachodniej granicy Polski.

Działania polskich funkcjonariuszy w Czechach

Podczas pierwszego dnia działań polscy strażacy i policjanci wykonali cztery loty, w trakcie których dokonano 134 zrzutów wody, każdy po 3 tysięcy litrów. Górzysty teren, strome zbocza, brak dróg dojazdowych sprawiły, że gaszenie pożaru w niektórych miejscach możliwe było jedynie z powietrza.

Kolejnego dnia, w czwartek, przy utrudnionych warunkach i dużym zadymieniu załoga policyjnego śmigłowca wykonała 137 zrzutów. Oprócz policyjnego Black Hawka w akcji wykorzystano także sprzęt z Czech, Słowacji i Włoch. W piątek, 29 lipca polscy policjanci i strażacy wykonali cztery loty oraz 97 zrzutów wody w dwóch wyznaczonych strefach działań.

Podczas pięciu dni akcji polska załoga wykonała łącznie 16 lotów, podczas których zrzucono na płonące lasy 1,467 mln litrów wody, co stanowi 1467 ton. Nasi strażacy i policjanci spędzili w powietrzu w sumie 39 godzin.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button