RÓŻNOŚCI

Polacy po pierwszej rundzie Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro 2021

Taddy Błazusiak, Dominik Olszowy i Oskar Kaczmarczyk

Taddy Błazusiak, Dominik Olszowy i Oskar Kaczmarczyk dotarli cało do mety pierwszej rundy Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro 2021!

Abestone dało popalić wszystkim zawodnikom.

Inauguracja sezonu Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro 2021 odsunęła się w czasie i dopiero zaplanowany na trzeci przystanek – debiutujący w kalendarzach Rajd Abestone Hard Enduro otworzył zmagania w pierwszym sezonie hardkorowych mistrzostw.

Taddy Błażusiak przez cały wyścig trzymał mocne tempo, jednak upadek w drugiej części zmagań przekreślił jego szanse na podium. Tadek skończył zmagania na szóstej pozycji i zarobił 10 cennych punktów do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro.

Walka o zwycięstwo w SuperFinale rozegrała się pomiędzy Billym Boltem i Manuelem Lettenbichlerem, którzy kilkukrotnie wymieniali się pozycjami. Ostatecznie to jednak Super-Billy dojechał chwilkę przed Manim na metę i objął prowadzenie w Mistrzostwach Świata FIM Hard Enduro!
Punkty zdobył również Dominik Olszowy, który po piekielnie ciężkiej walce zarobił trzy oczka meldując się na 13. pozycji generalki mistrzostw. Z kolei Oskar Kaczmarczyk przebił się aż na 19. miejsce w klasie PRO.

Polski przystanek

Polski przystanek zwieńczy niedzielny 3-godzinny wyścig extrema cross country z elementami Hard Enduro po jeszcze dłuższej, ciekawszej i bardziej wymagającej trasie niż podczas zeszłorocznej edycji. Dominik Olszowy będzie miał nie lada orzech do zgryzienia podczas obrony tytułu Mistrza HERO Challenge. W końcu w Dąbrowie Górniczej zobaczymy największych kozaków enduro na świecie z samym Tadkiem Błażusiakiem na czele!

Od sezonu 2021 nie będzie już serii World Enduro Super Series – zamieni się ona w jeszcze bardziej prestiżowe Mistrzostwa Świata Hard Enduro wspierane przez FIM.

Co to jest Hard Enduro?

Sport znany również pod pojęciem Extreme Enduro to połączenie jazdy na wytrzymałość, wyścigów cross country i trialu skierowane do masowego uczestnictwa. Co znaczy stawka licząca czasem kilkaset zawodników na motocyklach ścigających się przez godziny po górach, lasach i wielkich przeszkodach.

Enduro a Hard Enduro – czym się różnią?

Podobne nazwy, ale zupełnie inne dyscypliny. Sprawdźcie, czym się różni klasyczne enduro od hard enduro i jak się do nich przygotować.

Hard Enduro, Superenduro, Endurocross… Odmian enduro jest wiele i nic dziwnego, że czasami łatwo się w tym wszystkim pogubić. Kiedyś Cody Webb wyjaśniał, czym różni się SuperEnduro od Endurocrossu, a teraz na warsztat bierzemy Hard Enduro i opowiadamy o różnicach względem klasycznych rajdów enduro – w technice, treningach i oczywiście zasadach.

Największą różnicą oczywiście jest format zawodów. W klasycznym enduro zawodnicy ścigają się głównie z czasem – zaliczają po 4-5 okrążeń na 30 kilometrowej pętli, na której zazwyczaj mają do pokonania 3 mierzone testy. Suma wszystkich czasów decyduje o wyniku końcowym.

Zawody hard enduro zazwyczaj są dużo prostsze – zwykle polegają na dojechaniu z punktu A do punktu B, czyli ze startu (najczęściej wspólnego) do mety. Im trudniejszy teren, tym lepiej, a kto pierwszy minie szachownicę ten wygrywa. Zawody Hard Enduro dodatkowo zazwyczaj poprzedzone są krótkim i bardzo szybkim prologiem, który ustala kolejność startu na wyścig główny.

Również motocykle wykorzystywane w obu dyscyplinach znacząco się od siebie różnią, mimo że wyglądają niemal identycznie. W klasycznym enduro najważniejsza jest prędkość, więc zazwyczaj stosuje się dosyć twarde zawieszenie i długie przełożenia.

W hard enduro natomiast przede wszystkim liczy się sprawne pokonanie terenu i popełnienie jak najmniej poważnych błędów. Trasa często jest na tyle trudna, że tempo jest bardzo wolne, bo trzeba trawersować praktycznie pionowe podjazdy, czy przedzierać się przez potężne głazy.

Kalendarz Mistrzostw Świata Hard Enduro 2021:

I runda – Extreme XL Lagares – Portugalia, 7-9 maja

II runda – Red Bull Erzbergrodeo – Austria, 3-6 czerwca

III runda – Abestone Hard Enduro – Włochy, 10-11 lipca

IV runda – Red Bull Romaniacs – Rumunia, 27-31 lipca

V runda – Red Bull TKO – USA, 13-15 sierpnia

VI runda – HERO Challenge – Polska, 11-12 września

VII runda – Hixpania Hard Enduro – Hiszpania, 1-3 października

VIII runda – GetzenRodeo – Niemcy, 29-30 listopada
(red bull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button