LEKKOATLETYKA

Lekkoatletyczna impreza na Śląskim kwalifikacją olimpijską do IO Tokio

World Athletics Relays Silesia 2021

Światowa federacja lekkoatletyczna – World Athletics (dawny IAAF) – ogłosiła nowy system kwalifikacji olimpijskich.

W sezonie 2021 podstawą do kwalifikacji dla zespołów sztafetowych będą rozegrane 1 i 2 maja 2021 roku na Stadionie Śląskim lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet – World Athletics Relays Silesia 2021. Automatyczny awans do przełożonych igrzysk w Tokio uzyska w Kotle Czarownic osiem najlepszych reprezentacji startujących w sztafetach 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów. Zapis ten nie dotyczy krajów, które awans olimpijski wywalczyły sobie jesienią 2019 podczas mistrzostw świata w Dosze.

Mistrzostwa świata sztafet odbędą się na Stadionie Śląskim 1 i 2 maja 2021 roku. Zawody będą pierwszą wielką stadionową imprezą lekkoatletyczną od blisko 2 lat, co związane jest z trwającą pandemią COVID 19 i anulowaniem wszystkich wielkich wydarzeń sportowych sezonu 2020.

World Athletics Relays Silesia 2021 to także pierwsza międzynarodowa impreza mistrzowska, której gospodarzem będzie Stadion Śląski.

World Athletics Relays Silesia 2021

Piąta edycja odbywających się co dwa lata zawodów po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Europie. Wcześniej najlepszych lekkoatletów świata gościło trzykrotnie Nassau na Bahamach, a w 2019 roku – Jokohama, która była kontrkandydatem dla chorzowskiego obiektu.

Podczas zeszłorocznej edycji mistrzostw polska sztafeta pań 4×400 m zdobyła złoty medal. Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic będą więc bronić złotego medalu podczas imprezy na Stadionie Śląskim. Dotychczas reprezentacja Polski zdobyła na tych mistrzostwach 6 medali, w tym 1 złoty, 4 srebrne i 1 brązowy.

MŚ sztafet to zawody organizowane pod egidą IAAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, a ich pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Podczas dwóch dni zawodów odbywa się rywalizacja w biegach sztafetowych na tradycyjnych dystansach 4×100 i 4×400 metrów, a na ostatnich mistrzostwach rozgrywano także biegi na dystansach 4×200 m, 4 × 110 m/ppł i 2x2x400 metrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button