CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

„Pirs Przyszłości”. Znamy wizje molo Południowego w Gdyni

Trójmiasto

Po kilku miesiącach oczekiwania i burzliwych obradach sądu konkursowego znamy już laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”.

Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem widokowym, z którego rozciąga się widok na morze i port.

Morska tożsamość Gdyni, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje – to główne motywy, które towarzyszyły architektom pochylającym się nad kwestią nowego zagospodarowania jednej z wizytówek Gdyni.

Poznaliśmy koncepcje molo Południowego, które posłużą za inspiracje przy planowaniu zmian w tym wyjątkowym fragmencie miasta. Sąd konkursowy podzielił się swoim werdyktem, wskazując wśród 16 zgłoszonych prac zdobywców trzech wyróżnień i trzech nagród w gdyńskim konkursie studialno-ideowym.

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada powstanie na końcu molo Południowego nowej kładki spacerowej będącej punktem widokowym (mat. SMOL Architekt)

Tożsamość, atrakcyjność i użyteczność

Przypomnijmy, że przy ocenie prac konkursowych sąd brał pod uwagę przede wszystkim identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta – na tym tle oceniano oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań.

Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca. Kolejne z kryteriów to sposób wpisania w otaczający kontekst i układ kompozycyjno-przestrzenny miasta, ponadto zwracano też uwagę na walory użytkowe koncepcji w kilku aspektach: funkcjonalnym, społecznym, ekologicznym i technicznym.

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada powstanie na końcu molo Południowego nowej kładki spacerowej będącej punktem widokowym (mat. SMOL Architekt)

– Konkurs niezwykły. Rzadko zdarzają się takie konkursy ideowo-studialne, kiedy nie trzeba za bardzo zajmować się kwestiami technologicznymi szczegółowych rozwiązań, a potrzebna jest wizja, i to wizja z diagnozą tożsamości miasta, które jest miastem młodym, niezwykle atrakcyjnym i, jak się okazuje, inaczej postrzeganym przez mieszkańców, a inaczej przez turystów. (…) Te prace, które zostały zgłoszone miały za zadanie złączyć te punkty widzenia w jedną całość. Sam tytuł konkursu, „Pirs Przyszłości” sugerował, że spojrzenie, które jest oczekiwane to spojrzenie, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się dalej rozwijać – mówiła podczas ogłaszania wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

– Konkurs przewiduje, że prace, które otrzymaliśmy są dla nas zbiorem dobrych pomysłów, a czasem nawet nie pomysłów, ale dopiero inspiracji. Będziemy zatem z nich korzystać. Przypuszczam, że niektóre drobne elementy będziemy mogli realizować parcjalnie, nawet nie tworząc gruntownej przemiany tego miejsca, natomiast w szerszym kontekście na pewno staną się inspiracją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w tym miejscu – podsumowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która uczestniczyła w obradach sądu konkursowego.

– Wszyscy chcielibyśmy, aby była w tej przestrzeni możliwość spojrzenia na otoczenie z wyżej położonego punktu i to możemy zaobserwować w większości prac, ta myśl jest obecna, ale jednocześnie też zbliżyć się do tafli wody. To też jest dla nas ważne, a jest to miejsce niezwykle trudne i wymagające z uwagi na to, że jest istotne dla tożsamości Gdyni – skomentowała dr inż. arch. Izabela Burda z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini sądu konkursowego.

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada powstanie na końcu molo Południowego nowej kładki spacerowej będącej punktem widokowym (mat. SMOL Architekt)

Główna nagroda przypadła warszawskiej pracowni SMOL Architekt. Autorzy koncepcji, Tomasz Smol i Edyta Smol zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

W zwycięskiej pracy podstawowym elementem budującym założenie przestrzenne jest nadziemna promenada usytuowana wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończona tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie.

– Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez – skomentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystyką i marynistycznymi detalami, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button