POLITYKAPOLSKA

„Piątka Morawieckiego”. Piechociński: 16 tysięcy zamkniętych małych sklepów

"Piątka Morawieckiego"

„Wprowadziliśmy nową jakość do polityki: rzetelność, skuteczność i konsekwencję” – powiedział szef rządu podczas poniedziałkowych wizyt w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.

W spotkaniach premierowi towarzyszyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister finansów Teresa Czerwińska, minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Pierwszym punktem wizyty była droga w Raszynie sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych w 2017 r. w wysokości 770 tys. zł. Jak podkreślił premier środki z tego funduszu poprawią jakość dróg w Polsce. Poinformował też, że na ten cel z funduszu w 2019 r. przeznaczonych zostanie 6 mld zł.

Kolejny punkt wizyty na trasie premiera dotyczył „Małego ZUS-u”. Wprowadzone rozwiązanie ma wspierać małe firmy w ich rozwoju. „Każda mała firma chce być większą, służyć mają temu mniejsze obciążenia” – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.

Mały ZUS to dla przedsiębiorców ogromna korzyść – rozwiązanie, które przyniesie prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

W Piątce Morawieckiego jest także rządowy program Dostępność Plus, którego celem jest m.in. łatwiejszy dostęp do przestrzeni i usług publicznych m.in. dla osób niepełnosprawnych, starszych, kobiet w ciąży. „Polska musi być dostępna dla wszystkich. To jest podstawowe motto naszego działania”- powiedział Prezes Rady Ministrów podczas wizyty w Domu Samopomocy w Jedlance.

Wizyta szefa rządu w Zagnańsku to przedostatni punkt zaplanowany w ramach podsumowania działań 300 dni dotyczący obietnicy CIT 9%. Premier przypomniał, że podatek CIT był obniżony najpierw z 19% na 15% i obecnie z 15% na 9 %. Szef rządu podkreślił, że dla rządu ważne jest aby małe, średnie polskie firmy mogły się rozwijać. Dodał, że wierzy w polskich przedsiębiorców i polski kapitał.

Na zakończenie Prezes Rady Ministrów udał się do Gołczy, gdzie odwiedził wielodzietną rodzinę. Punkt ten nawiązywał do programu „Dobry Start”, dzięki któremu rodziny mogą korzystać z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafiło do rodzin w 2018 r., a wsparcie otrzymało 4,4 mln uczniów.

Wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL Janusz Piechociński napisał własną wersję „Piątki Morawieckiego”.


(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button