Perth. United Cup. Iga Świątek i Hubert Hurkacz rozgromili Brazylię na otwarcie turnieju

Tenis

Polacy pokonali w sobotę w Perth zespół Brazylii 3:0 w meczu grupy A w United Cup.

W poniedziałek 1 stycznia zagrają z Hiszpanią o pierwsze miejsce i awans do ćwierćfinału turnieju z udziałem 18 drużyn mieszanych.

W pierwszej fazie United Cup 18 drużyn zostało podzielonych na sześć grup rywalizujących w systemie Round Robin, po trzy grupy w Perth i Sydney. Zwycięzcy uzyskają bezpośredni awans do ćwierćfinałów, a do nich dołączą dwie ekipy z drugich miejsc z najlepszym bilansem spotkań.

W sobotę w Perth rywalizację polsko-brazylijską udanie otworzyła Iga Świątek, liderka polskiej drużyny. Prowadząca w rankingu WTA tenisistka z Raszyna pewnie pokonała w grze pojedynczej 11. na świecie Beatriz Haddad-Maię 6:2, 6:2.

Było to ich trzecie spotkanie, a drugie na twardej nawierzchni, na której w sierpniu 2022 roku lepsza w trzech wyrównanych setach była Brazylijka w imprezie WTA 1000 w Toronto. Natomiast w mijającym roku Iga zrewanżowała się jej za tamtą porażkę w wielkoszlemowym turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu, wygrywając bez straty seta.

Po nich na kort wyszedł 9. zawodnik w rankingu ATP Tour Hubert Hurkacz (Redeco Wrocław) oraz sklasyfikowany na 79. miejscu na świecie Thiago Seyboth-Wild. Dotychczas nie mieli okazji ze sobą rywalizować, a w sobotnim pojedynku zwyciężył wrocławianin 6:7 (4-7), 6:2, 6:3.

Przy stanie 2:0 po meczach singlowych rozgrywany był jeszcze mecz gry mieszanej, a w niej duet Świątek-Hurkacz wygrał 6:4, 6:3 z Haddad-Maią i Marcelo Melo, byłym partnerem deblowym Łukasza Kubota (razem wygrali m.in. Wimbledon 2017).

W polskim zespole, oprócz Igi i Huberta znaleźli się zawodnicy PZT Team: Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała), Daniel Michalski (WKT Mera Warszawa) i Jan Zieliński, a także Katarzyna Piter (obydwoje CKT Grodzisk Mazowiecki). Kapitanem jest Tomasz Wiktorowski, indywidualny trener Świątek i były kapitan reprezentacji kraju w Billie Jean King Cup (dawniej Fed Cup).

Kolejny występ w Perth polscy tenisiści rozpoczną w poniedziałek 1 stycznia w dziennej sesji, o godzinie 10.00 (3.00 nad ranem czasu polskiego), a ich rywalami będą Hiszpanie, którzy pokonali Brazylijczyków 2:1.

Tym razem na kort pierwsi wyjdą panowie, a rywalem Hurkacza będzie Alejandro Davidovich-Fokina, 26. w rankingu ATP., z którym wrocławianin ma niekorzystny bilans dotychczasowych pojedynków 2-3. A na twardej nawierzchni 1-2 (raz przegrał z nim w hali). Potem Świątek zagra z 48. na świecie Sarą Sorribes-Tormo, którą pokonała już dwukrotnie (raz na hardkorcie) nie tracąc nawet seta. Na koniec rywalizacji wystąpią miksty wyznaczone przez kapitanów obydwu zespołów.

Zwycięzca grupy A – również w Perth – zmierzy się w środę 3 stycznia (początek o godz. 3 w nocy) z zespołem z najlepszym bilansem po fazie Round Robin spośród sklasyfikowanych na drugich miejscach.