POLSKA

Paweł Adamowicz. Minuta ciszy w PE. Żałoba narodowa. Jurek Owsiak złożył rezygnację

Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej

Przewodniczący Tajani uczcił minutą ciszy pamięć ofiar brutalnych ataków w Europie, podczas otwarcia sesji w Strasburgu.

Przewodniczący oddał hołd prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, który zmarł w wyniku ataku w niedzielę.

Tajani przypomniał również o tych, którzy stracili życie w wyniku grudniowego ataku terrorystycznego w Strasburgu, w tym o dziennikarzach Antonio Megalizzim i Barto Pedro Orent-Niedzielskim.

Wymieniając kilka gwałtownych ataków w państwach członkowskich, przewodniczący Tajani zaapelował o to, by dbać o poziom i temperaturę debaty, ponieważ przemoc słowna i fizyczna idą w parze. Przewodniczący poinformował Parlament, że zamierza ustalić z burmistrzem Strasburga w jaki sposób oddać hołd ofiarom ataku. Przewodniczący zaproponuje wiceprzewodniczącym i kwestorom PE, nadanie parlamentarnemu studio radiowemu imion dziennikarzy zabitych w grudniu.

Antonio Tajani, Przewodniczący PE, przekazał kondolencje rodzinie i bliskim Pawła Adamowicza: “Ci, którzy go znali zapamiętają jego poświęcenie, otwartość umysłu, gotowość do słuchania”.

Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej

Dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej – poinformował Prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym. Na początku spotkania z dziennikarzami pamięć Prezydenta Gdańska uczczono minutą ciszy. – Wszyscy oddajemy hołd pamięci Pana Prezydenta – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że osobiście bardzo przeżywa tę sytuację. Dodał, że Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odszedł w tragicznych okolicznościach, z czym trudno się pogodzić i trudno zrozumieć. Jak powiedział, Paweł Adamowicz został zamordowany w chwili, która też miała wymiar szczególny, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest tym elementem, który łączy bardzo wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w takim wspólnotowym czynieniu dobra, zbieraniu funduszy na pomoc dla dzieci, na pomoc dla polskich szpitali, żeby były lepiej wyposażone.

– I to właśnie w czasie tego wielkiego wydarzenia na scenie tam, w Gdańsku morderca wychodzi i zabija prezydenta miasta, który raduje się razem z mieszkańcami z tego, że kolejna akcja pomocowa wspólnie jest tak wspaniale prowadzona – dodał.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania w sprawie inicjatywy wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści.

Prezydent zaapelował, aby „usłuchać tej prośby ze strony rodziny, żeby powstrzymać się od wszelkich, zwłaszcza daleko idących komentarzy; żeby się powstrzymać w tym kontekście zwłaszcza od wszelkiej polityki”.

– Przede wszystkim proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska, jakim był bez wątpienia Pan Prezydent Adamowicz – mówił Andrzej Duda.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po południu w szpitalu, gdzie trafił w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

Jerzy Owsiak ogłasza rezygnację z kierowania WOŚP

Śledztwo dotyczące ataku na Prezydenta Miasta Gdańska

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak poinformowali o szczegółach śledztwa dotyczącego zdarzenia podczas XXVII Finału WOŚP w Gdańsku. Tam doszło do ugodzenia nożem przemawiającego na scenie Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

– Zadaniem Prokuratora Generalnego jest zapewnienie, aby w tej sprawie prowadzone było rzetelne, profesjonalne śledztwo. Nadzór nad tym postępowaniem przekazałem swojemu zastępcy prokuratorowi Krzysztofowi Sierakowi, który jest w bieżącym kontakcie z prokuratorami prowadzącymi śledztwo – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Czynności podjęte bezpośrednio po ataku

Prokuratora Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu – powiadomił Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.

Wskazał, że nad czynnościami podjętymi bezpośrednio po zdarzeniu, które realizowało łącznie 5 prokuratorów, nadzór objął Prokurator Okręgowy w Gdańsku.

Kompleksowe czynności prokuratury realizowane były zarówno na miejscu zdarzenia, jak również w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku oraz w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prokuratorzy nadzorowali oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczonego narzędzia, tj. noża wojskowego marki Kandar o długości ostrza 14,5 cm, którym posłużył się napastnik. Nadzorowali również przesłuchania ponad 20 świadków zdarzenia. Ponadto na bieżąco analizowali gromadzone dowody i informacje, w tym dotyczące stanu zdrowia pokrzywdzonego. Powołali biegłego celem przeprowadzenia badań toksykologicznych pobranej od sprawcy krwi na zawartość alkoholu i środków psychotropowych. W toku realizowanych czynności zabezpieczyli także nagrania zdarzenia od osób będących obserwatorami koncertu.

Podczas przeszukania przeprowadzonego w mieszkaniu sprawcy zabezpieczono m.in. sześć jednostek komputerów oraz cztery telefony komórkowe, które zostaną przekazane biegłemu z zakresu informatyki, w celu przeprowadzenia ich badań.

Ustalenia śledztwa

Prezydent Miasta Gdańska był reanimowany na miejscu zdarzenia, a następnie w stanie krytycznym został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z informacji uzyskanych od lekarza wynika, że z uwagi na stan pacjenta został on w trybie natychmiastowym przewieziony na blok operacyjny. Po zakończeniu operacji pokrzywdzonego przewieziono na salę pooperacyjną OIOM. Stan pacjenta wciąż jest krytyczny.

Sprawca zdarzenia ujęty bezpośrednio po ataku

Na miejscu zdarzenia ujęty został przez pracowników ochrony sprawca czynu Stefan W., który został przekazany funkcjonariuszom Policji. Jak ustalono Stefan W. był uprzednio karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu i skazany na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w dniu 12 grudnia 2018 roku, po odbyciu całości kary.

Zatrzymanemu prokurator ogłosił zarzut usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Zgromadzony w sprawie materiał dowody wskazuje, że zachodzą wątpliwości co do poczytalności Stefana W. dlatego też zostanie on przebadany przez biegłych psychiatrów celu oceny jego poczytalności w chwili zdarzenia.

Paweł Mucha: To był atak na polskie państwo

– Państwo polskie zostało tym aktem zaatakowane – ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, odnosząc się do zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Minister podkreślił: – Zginął Prezydent wielkiego miasta, zginął samorządowiec, zginął człowiek na służbie.

– Uderza mnie, z perspektywy samorządowej, fakt zamordowania samorządowca, w czasie kiedy sprawuje on swój urząd, w czasie inicjatywy związanej z działalnością charytatywną – powiedział Paweł Mucha. Jak dodał, choć wiele wskazuje, że był to „czyn szaleńca”, to „musi być represja karna wobec sprawcy, bo państwo polskie zostało takim aktem zaatakowane”. – To był atak na państwo polskie, niezależnie od motywacji sprawcy – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Żałoba w Warszawie po śmierci prezydenta Adamowicza

W związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, prezydenta Miasta Gdańska, od wtorku do czwartku, 15 – 17 stycznia, decyzją prezydenta stolicy, została ogłoszona żałoba.

– Nie ma słów. Jest tylko ogromny smutek i zaduma. Nasze myśli są z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi Pana Prezydenta Pawła Adamowicza – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Prezydent Rafał Trzaskowski zadecydował o odwołaniu w Warszawie wszelkich miejskich imprez o charakterze rozrywkowym, a także o wygaszeniu od 15 do 17 stycznia miejskiej iluminacji na Krakowskim Przedmieściu, moście Śląsko-Dąbrowskim i wyłączeniu światełek miejskiej choinki na pl. Zamkowym.

Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki zostaną wyświetlone barwy Gdańska.

W stolicy zostaną opuszczone do połowy masztu flagi m.st. Warszawy na budynkach zajmowanych przez Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki organizacyjne miasta. Flagi na środkach komunikacji miejskiej będą przystrojone kirem. Na rondzie Radosława zostanie zdjęta z masztu flaga Polski.

Jednocześnie prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił się z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.
(pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button