TENIS

Paryż. Roland Garros. Iga Świątek w kolejnej rundzie. Linette, Majchrzak i Hurkacz odpadli

Roland Garros 2020

Iga Świątek pokonała finalistkę Roland Garros z 2019 roku!

W pierwszej rundzie Polka (53. WTA) wygrała z Czeszką Marketą Vondrousovą (19. WTA) 6:1, 6:2.

W kolejnym etapie na Świątek czeka Su-Wei Hsieh (63. WTA).

Kamil Majchrzak, Hubert Hurkacz i Magda Linette odpadli w 1. rundzie wielkoszlemowego Roland Garros

Kamil Majchrzak (99. na świecie) przegrał z Rosjaninem Karenem Chaczanowem (15. WTA) – 6:7(3), 3:6, 3:6.

Amerykanin Tennysem Sandgrenem (48.) pokonał Huberta Hurkacza (31.) – 5:7, 6:2, 6:4, 6:7(1), 9:11. Grali ponad 4,5 godziny.

Niestety odpadła też z paryskiego turnieju Magda Linette. 28-letnia Polka (36. w rankingu WTA Tour) została pokonana przez 18-letnią Kanadyjkę Leylah Fernandez (100. na świecie) – 6:1, 2:6, 2:6.

W eliminacjach gry pojedynczej do paryskiej imprezy miały wystartować dwie Polki, ale tylko jedna z nich wyszła na kort – Magdalena Fręch. Zawodniczka ta odpadła w pierwszej rundzie. Zaś Katarzyna Kawa nie mogła zagrać, ponieważ miała pozytywny wynik na obecność w organizmie koronawirusa w teście przeprowadzonym tuż przed rozpoczęciem kwalifikacji przez organizatorów.

Srebrna medalistka tegorocznych MP poddała się już w Polsce dwóm kolejnym testom, a te dały wynik negatywny. Straciła jednak szansę na grę w Paryżu, a ponieważ zmuszona była wcześniej podpisać protokoły Francuskiej Federacji Tenisowej żeby wystąpić w turnieju, nie przysługuje jej więc żadne odszkodowanie.

W Paryżu jest bardzo zimno. Przez to sędziowie, czy sami zawodnicy mają problemy z rozgrzaniem się oraz ze sprzętem.

Roland Garros zawsze był rozgrywany jako drugi w kolejności turniej zaliczany do Wielkiego Szlema w sezonie, na przełomie maja i czerwca. Jednak w tym roku został przesunięty o cztery miesiące w wyniku pandemii koronawirusa, a np. zaplanowany na lipiec Wimbledon został z tego powodu odwołany. Natomiast w swoim właściwym terminie odbył się nowojorski US Open, krótko po wznowieniu międzynarodowego Touru w sierpniu.

Pula nagród w tegorocznym Roland Garros wyniesie 38 milionów euro, a suma ta jest niższa o 10 procent w stosunku do poprzedniej edycji (42,7 mln euro). Zmieniono też nieco proporcje wypłacanych nagród na korzyść zawodników z niższym rankingiem, którzy zdecydowali się na przyjazd do stolicy Francji. To ukłon w stronę zawodników, którzy najboleśniej odczuli skutki przymusowej kilkumiesięcznej przerwy w startach.

Sam występ w pierwszej rundzie oznacza kwotę 60 tys. euro (przed rokiem było to 46 tys.). Ale już za porażkę w drugiej otrzymają nieco mniej (o 3 tys. euro), niż poprzednio – 84 tys. Zwycięzcy turnieju odbiorą czeki na 1,6 mln euro (w 2019 r. było to 2,3 mln.), a finaliści zarobią 850,5 tys. euro (wcześniej było 1,18 mln).
(własne, pzt)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button