POLITYKAŚWIAT

Para Prezydencka z wizytą w Genewie

Para Prezydencka

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Szwajcarii.

– To jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło, które idzie dzisiaj z podniesioną głową i chce dalej się rozwijać, współdziałając z innymi najlepiej jak umie; państwo świadome swojego miejsca na świecie, w Europie i świadome roli, jaką ma obowiązek odgrywać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w genewskim Pałacu Narodów przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, Polska to także państwo świadome odpowiedzialności swojej obecności w gronie Narodów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem.

Para Prezydencka złożyła również kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów.

Pomnik został odsłonięty w 2000 roku w 80. rocznicę objęcia przez Paderewskiego stanowiska pierwszego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów. Mierzący ponad 3 metry pomnik z marmuru, brązu i piaskowca włoskiego wykonał słynny rzeźbiarz Maksymilian Biskupski – twórca między innymi znanego warszawskiego pomnika „Poległym na Wschodzie”.

Uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent zaznaczył, że także muzyka, komponowana m.in. przez Fryderyka Chopina, często nazywana armatami ukrytymi w kwiatach, budowała polskie poczucie godności, przynależności narodowej, polskie poczucie nieustannej walki o odzyskanie ojczyzny.

– To wielki zaszczyt i wielka radość, że w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, właśnie jesienią, prawie dokładnie 100 lat po tych niezwykłych dla Polaków wydarzeniach, możemy się spotkać z państwem – my, delegacja polska, tu właśnie, w Pałacu Narodów w Genewie, w tym tak niezwykle symbolicznym miejscu – mówił Andrzej Duda.

Pałac Narodów, który jest dyplomatycznym symbolem Genewy, został wzniesiony między 1929 a 1938 rokiem, a rozbudowany na przełomie lat 50. i 60. Jest położony w rozległym parku z widokiem na piękne Jezioro Lemańskie i Alpy. Pałac Narodów w Genewie to druga pod względem wielkości główna siedziba ONZ, ustępująca jedynie centrali w Nowym Jorku. Dwie pozostałe główne siedziby ONZ znajdują się w Wiedniu i Nairobi.

We wtorek w Lucernie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.

Polski Prezydent odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button