POLSKA

Pamiętajmy o bezpieczeństwie w okresie Wszystkich Świętych

Zabierzmy ze sobą odblaski!

Nadszedł dzień Wszystkich Świętych.

Jest to okres, w którym przemieszczamy się po terenie całego kraju odwiedzając groby swoich bliskich. Pozostajemy tam w ciszy i spokoju, porządkujemy także miejsca ich spoczynku. Niestety niektórzy ten czas, naszą zadumę lub roztargnienie, mogą wykorzystać w zupełnie innym celu – jako okazję do popełnienia przestępstwa.

By nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy naszym bliskim zmarłym, przypominamy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Wybierając się w podróż komunikacją kolejową lub autobusową, pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki bagażu oraz swoich rzeczy osobistych w pociągach, autobusach oraz na dworcach. Pozostawiony bagaż może stać się łatwym łupem dla złodziei, ale również wywołać fałszywy alarm wśród służb mundurowych.

Udając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie zostawiajmy bez nadzoru torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło. Małe dzieci wyposażmy w kartkę lub opaskę na rękę z numerem telefonu do rodziców lub opiekunów. Przypomnijmy najmłodszym, że w trudnych sytuacjach zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka czy harcerza.

Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej, w tym linii „cmentarnych”. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione. Korzystając jednak ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.

Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni do korzystania z własnego pojazdu pamiętajmy, by wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnić się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych. Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz innych uprawnionych służb, które będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach. Będą oni dbali o nasze bezpieczeństwo, ale także służyli pomocą. Warto jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Wybierając się na cmentarz zabierzmy ze sobą odblaski

Wiele osób na groby swoich bliskich wybierze się pieszo. Z uwagi na duży ruch nawet osoby zmotoryzowane będą zmuszone zostawić pojazd na parkingu i dojść kilkadziesiąt, a czasami kilkaset metrów pieszo. Przypominamy, że bez odblasków jesteśmy dla kierowców praktycznie niewidoczni! Zwracamy się z prośbą, aby wszyscy wyposażyli się w tego rodzaju elementy i dopilnowali, żeby również ich najbliżsi z nich korzystali.

Mówiąc o elementach odblaskowych warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policjantka – odblaski (fot. policja)

Według znowelizowanych przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 500 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.

Dlatego apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów o noszenie elementów odblaskowych nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki.

Policjanci na polskich drogach

Do zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.

Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.

Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

W celu usprawnienia dojazdu do cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością.

Przypominamy, że w dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button