RÓŻNOŚCI

Otwarto marinę w Pucku. Nowa przystań jachtowa posiada 180 miejsc cumowniczych

Pomorze

22 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie mariny podczas wydarzenia „Witamy w Marina Puck – zacumuj w sercu żeglarskiego raju”.

Marina Puck to nowa przystań jachtowa w rejonie Zatoki Puckiej. Posiada łącznie 180 miejsc cumowniczych. Jest to jedyna marina, która łączy część sportową (port jachtowy 66 miejsc), z częścią historyczną (port rybacki 16 miejsc) oraz nowoczesną marinę (98 miejsc). Te wyjątkowe warunki (nie tylko na skalę polską, ale i europejską) sprawiają, że jest to miejsce idealne dla sportowców, miłośników żeglarstwa i turystyki morskiej. Przystań została zaprojektowana z myślą o spełnieniu najwyższych standardów obsługi jednostek pływających oraz zapewnieniu komfortu wszystkim odwiedzającym.

Ambasadorem Marina Puck jest Piotr Myszka – olimpijczyk Tokio 2020, Rio 2016, Mistrz Świata 2016, 2010 i Mistrz Europy 2011, 2014.

Falochron wschodni, nabrzeże, pomosty pływające i 98 nowych miejsc do cumowania – nowa Marina Puck oficjalnie otwarta. Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji nie tylko dla żeglarzy i amatorów morskiej rekreacji, ale także dla rodzin z dziećmi oraz fanów muzyki.

– Wokół mariny powstaną sklepy, kawiarnie, restauracje, a Puck jeszcze bardziej rozkwitnie turystycznie i żeglarsko – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta.

– Miasto Puck to bardzo ważny ośrodek na żeglarskiej mapie Polski. Stąd pochodzi wielu świetnych żeglarzy, tutaj szlifowały i wciąż szlifują się żeglarskie diamenty, to także baza wielu perfekcyjnie organizowanych imprez żeglarskich, z regatami rangi mistrzowskiej na czele. Rozbudowa mariny to kolejny, milowy wręcz krok w budowaniu żeglarskiej tożsamości Pucka. Gratuluję władzom samorządowym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tej potrzebnej żeglarzom inwestycji i trzymam kciuki za kolejne kroki – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Te kolejne kroki to dalsza rozbudowa mariny w następnych latach. W planie jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacja pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

Marina w Pucku (fot. Konrad Kędzior/UM Puck)

Rozbudowa mariny w Pucku trwała dwa lata. Po rozbudowie obiekt posiada łącznie 180 miejsc cumowniczych. Jest to jedyna marina, która łączy część sportową (port jachtowy 66 miejsc), z częścią historyczną (port rybacki 16 miejsc) oraz nowoczesną, nową marinę (98 miejsc). W nowej marinie znajduje się:

  • 8 miejsc dla jednostek do 10 m,
  • 35 miejsc dla jednostek do 12 m,
  • 51 miejsc dla jednostek do 14 m,
  • 4 do 5 miejsc dla jednostek pomiędzy 14 – 24 m.

– Wspieram, popieram i polecam nową pucką marinę, bo to serce żeglarskiego raju. Zatoka Pucka oferuje świetne warunki do żeglowania, tu zawsze trafimy na odpowiedni wiatr i pogodę. Teraz, dodając piękną i nowoczesną marinę, która sukcesywnie będzie jeszcze rozbudowywana, możemy w końcu powiedzieć, że Puck ma wszystko, czego potrzeba żeglarzom – mówi Piotr Myszka, multimedalista mistrzostw świata, Europy i Polski w windsurfingu, dwukrotny olimpijczyk i Ambasador Mariny Puck.

Cumowanie będzie bezpieczne i wygodne

Prace nad rozbudową mariny w Pucku trwały półtora roku. Kluczowym wyzwaniem była budowa części falochronu północnego i stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. W ramach inwestycji przebudowano również fragment ul. Żeglarzy, a na pomostach zainstalowano postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. Dodatkowo, marinę wyposażono w mały bosmanat, a także przenośne sanitariaty oraz stałe urządzenie do odbioru zanieczyszczeń z jachtów.

Marina w Pucku (fot. Karol Stańczak/UMWP)

– Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Puck zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Warto zaznaczyć, że rozbudowa mariny w Pucku to największa pod względem finansowym inwestycja zrealizowana w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Jej wartość to blisko 39 mln zł, w tym ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Marina w Pucku (fot. Konrad Kędzior/UM Puck)

Co się zmieni w niedalekiej przyszłości?

W kolejnych latach planowany jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacji pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.
(UMP, Pomorskie)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button