WODNY

Olimpijska klasa 470. Polacy wicemistrzami świata juniorów w żeglarstwie

Dwa srebrne medale Polaków w mistrzostwach świata

Załoga Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy) wicemistrzem świata juniorów w olimpijskiej klasie 470!

W kategorii do lat 21 na 2. miejscu uplasowała się załoga Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / Yacht Klub Polski Gdynia), szósta w klasyfikacji generalnej.

W TOP 10 znalazła się jeszcze jedna polska załoga – na miejscu 7. mistrzostwa świata juniorów ukończyli Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski). Miejsce 15 zajęła załoga Rafała Pogorzelskiego i Julii Oleksiuk (MKS Dwójka Warszawa / AZS Uniwersytet Warszawski).

Team Poland – żeglarska klasa 470 (fot. PYA)

Po prawie tygodniowej, zaciętej rywalizacji na węgierskim jeziorze Balaton reprezentacja Polski wraca z tarczą. Dwa medale w olimpijskiej klasie to świetny prognostyk na przyszłość. Warto przypomnieć, że to właśnie w tej klasie rok temu srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar. Polskie załogi pokazały na Balatonie nie tylko świetne ściganie, ale też dojrzałość i odporność na stres.

Zofia Korsak i Franciszek Borys (fot. PYA)

Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija z ośmiu wyścigów eliminacyjnych wygrali dwa, dwa razy też finiszowali na drugim miejscu i w efekcie do dzisiejszego wyścigu medalowego, podwójnie punktowanego, przystępowali z trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Ich zadaniem była głównie obrona trzeciej pozycji i ewentualny atak na drugą, jeśli sytuacja na to pozwoli. I pozwoliła, choć walka trwała do samego końca i emocji oraz nerwów nie brakowało.

Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (fot. PYA)

– Medal race nie był łatwym zadaniem. Po starcie nie mieliśmy zbyt dobrej pozycji. Na pierwszy znak płynęliśmy na samym końcu, co stanowiło duże wyzwanie, ponieważ francuska załoga, która nam zagrażała, wpłynęła bardzo wysoko na górną boję. Nie poddaliśmy się jednak i zaczęliśmy odrabiać straty. Nadrobiliśmy tyle ile się da i wpłynęliśmy na metę na czwartym miejscu tuż za rufą Francuzek. Na mecie okazało się, że zajmująca drugie miejsce załoga z Austrii finiszowała ostatnia i dzięki temu skończyliśmy regaty z nimi na remisie, ale to nam przypadł srebrny medal. Jesteśmy bardzo zadowoleni, cieszymy się, bo to pierwszy nasz wspólny, bardzo ważny medal – mówią Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija. – Pływało się bardzo dobrze, wiedzieliśmy przeważnie co robić, jak reagować na zmiany i się pozycjonować względem grupy. Dzięki temu przepływaliśmy 6 dobrych wyścigów. Dwa z ośmiu niestety były wtopami, które nie ułatwiły nam utrzymania wysokiej pozycji w „generalce”, jednak nie przeszkodziło nam to w osiągnięciu tego sukcesu – relacjonują Agnieszka i Bartłomiej.

Zofia Korsak i Franciszek Borys (fot. PYA)

Tytuł mistrzów świata zdobyła załoga z Francji Matisse Pacaud i Lucie de Gennes.

To już kolejny sukces młodych polskich żeglarzy w imprezie rangi mistrzowskiej dla klas olimpijskich w ostatnim czasie. Dwa tygodnie temu Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) drugi raz z rzędu zostali mistrzami świata juniorów w żeglarskiej klasie 49er, zaś Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) wywalczyły tytuł wicemistrzyń świata w klasie 49erFX. W połowie lipca w młodzieżowych mistrzostwach świata w kitesurfingowej, olimpijskiej klasie Formula Kite złoty medal zdobyła Julia Damasiewicz (AZS Poznań), brąz zaś wywalczył Jakub Jurkowski (AZS Poznań).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button