INNEZIMOWE

Ogromny sukces Polaka! Ma medal mistrzostw świata

Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim

Mamy brąz Szymona Wojtakowskiego – znakomite otwarcie mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim.

Szymon Wojtakowski wywalczył brązowy medal w rywalizacji na dystansie 1500 metrów podczas mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim, które w piątek rozpoczęły się w japońskim Hachinohe. Trójka Polaków znalazła się natomiast w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników na 500 metrów.

Brąz Wojtakowskiego – aktualnego mistrza Polski seniorów na 1500 metrów – to doskonałe otwarcie mistrzostw świata juniorów dla polskiej reprezentacji. Na tak dobry wynik czekaliśmy już pięć lat!

Biało-czerwoni czekali na kolejne podium tej imprezy od 2019 roku i trzech medali Karoliny Bosiek we Włoszech. Ponadto, to pierwszy krążek światowego czempionatu, wywalczony przez polskiego juniora od 2010 roku (brąz wywalczył wówczas Artur Nogal).

W piątek Wojtakowski spisał się świetnie również na dystansie 500 metrów, gdzie był bardzo blisko podium, ostatecznie zajął czwarte miejsce, najwyższe spośród Europejczyków. Dziewiąty był Kacper Abratkiewicz. Wśród juniorek ósma na 500 metrów uplasowała się Wiktoria Dąbrowska, a czternasta była Hanna Mazur.

Już w sobotę w Hachinohe drugi dzień mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim, podczas którego czeka nas rywalizacja na 1000 metrów oraz na długich dystansach (3000 m kobiet, 5000 m mężczyzn).

W weekend juniorskie MŚ w łyżwiarstwie szybkim w Japonii. „Chcemy przerwać złą serię”

Przed nami pierwsze mistrzostwa świata panczenistów w tym miesiącu – w weekend w Hachinohe o medale najlepszych łyżwiarzy szybkich globu powalczą juniorzy. Największą nadzieją na medale są świetnie spisujące się w Pucharze Świata sprinterki Hanna Mazur, Wiktoria Dąbrowska, Zofia Braun czy Szymon Wojtakowski.

Za biało-czerwonymi naprawdę udane dni na azjatyckich torach. W zeszły weekend reprezentantki Polski wywalczyły trzy medale w finale juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, który był rozegrany właśnie w japońskim Hachinohe. Ponadto, na drugich miejscach w klasyfikacji generalnej PŚ zostały sklasyfikowane Wiktoria Dąbrowska (na 500 i 1000 metrów) i Zofia Braun (w biegu masowym), a trzecia na 500 metrów była Hanna Mazur, która kilka dni wcześniej w koreańskim Gangwon zdobyła pierwszy dla polskiego łyżwiarstwa medal zimowych młodzieżowych igrzysk olimpijskich (brąz na 1500 metrów). W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnych PŚ juniorów znalazło się natomiast czterech Polaków. Na 1500 metrów piąty był Szymon Wojtakowski (siódmy na 1000 metrów), a Mateusz Śliwka dziewiąty. Z kolei na 500 metrów szóstą lokatę zajął Kacper Abratkiewicz, a dwa miejsca niżej sklasyfikowano Antoniego Plutę.

Polscy juniorzy w łyżwiarstwie szybkim (fot. PZŁS)

– To był dobry weekend w naszym wykonaniu. Ścigaliśmy się w innych warunkach niż zazwyczaj. Promień wirażów w Hachinohe jest mniejszy, przez co są one ostrzejsze, a proste dłuższe i troszeczkę ciężej ustawić się do jazdy osobom przyzwyczajonym do jazdy na osiem kroków. Niektórzy muszą więc obrać inną taktykę biegów – charakteryzuje tor trener Cieślak. 

Jednymi z kandydatek do medali MŚ juniorów w Hachinohe będą Dąbrowska, Mazur czy Braun. Jak przyznaje pierwsza z nich, nie nakłada na siebie niepotrzebnej presji. – Oczywiście, chciałabym zdobyć medal MŚ juniorów, ale z podobnego założenia wychodzą też inne zawodniczki. Musi się zgrać wiele czynników jednego dnia, żeby stanąć na podium – przypomina 17-letnia Dąbrowska, która w przerwie między sezonami poddała się operacji biodra, a w październiku ubiegłego roku w niemieckimi Inzell była bliska wywalczenia kwalifikacji do reprezentacji Polski seniorów.

Polska reprezentacja czeka na miejsce na podium tej imprezy od 2019 roku. Pięć lat temu we włoskim Baselga di Pine trzy medale wywalczyła Karolina Bosiek (srebro na 1500 i 3000 metrów oraz brąz na 1000 metrów).

– Pewnie jest duże prawdopodobieństwo, że przerwiemy złą serię, ale nie chcę prorokować ani nakręcać na zdobywanie medali. Wolę, żeby zawodnicy dobrze przejechali biegi pod względem technicznym i taktycznym. Przyda się też szczęście w losowaniu, żeby trafić na przeciwników, z którymi da się pościgać – przekonuje trener Cieślak.

Początek trzydniowych MŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim w Hachinohe w piątek, 9 lutego.

Skład reprezentacji Polski na MŚ juniorów w Hachinohe

Kobiety: Zofia Braun, Julia Grzywińska (obie WTŁ Stegny Warszawa), Wiktoria Dąbrowska (MKS Korona Wilanów), Liwia Kubin (KS SNPTT 1907 Zakopane), Hanna Mazur (UKS Orlica Duszniki-Zdrój)

Mężczyźni: Kacper Abratkiewicz, Szymon Kwapisz, Szymon Wojtakowski (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki), Jerzy Stadnicki (WTŁ Stegny Warszawa), Mateusz Śliwka (UKS 3 Milanówek)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button