W portugalskim Montemor-o-Velho zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w kajakarstwie.
Polacy popłynęli znakomicie, a do kraju przywiozą 20 medali, w tym dwa w maratonie kajakowym.
– Osiągnęliśmy lepszy wynik, niż zakładaliśmy – podkreśla Tomasz Szwed, trener naszej reprezentacji.
Sobotnie zawody rozpoczęły się znakomicie, bo od… trzech brązowych medali dla Polaków! Najpierw trzeci na metę w K-1 przypłynął Mikołaj Walulik z Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, a za chwilę w tej samej konkurencji sukces powtórzyła Weronika Marczewska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). W C-1 natomiast brąz przypadł Gracjanowi Michalakowi z Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
– To dla mnie i trenerów duże zaskoczenie – mówi Walulik. – W rankingu miałem dopiero piąty czas i nie spodziewałem się, że wjadę na trzecie miejsce. To był mój bieg życia na 500 metrów. Jestem zaskoczony poziomem tych zawodów, który jest zdecydowanie większy, niż dwa lata temu w Bydgoszczy.
– Bieg był bardzo ciężki. Już myślałem, że zabraknie mi sił, ale to, co wypracowałem na środku wyścigu wystarczyło. Wywalczyłem medal na każdym dystansie, na którym startowałem, więc te mistrzostwa mogę zaliczyć do udanych – dodaje Michalak.
Kolejny medal dołożyli Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński, czyli zawodnicy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. W K-2 zdobyli srebro, a to wciąż nie był koniec. Brązowy medal w K-4 wywalczyły Zuzanna Błażejczak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Anna Mielnik (Politechnika Opolska), Julia Krajewska i Marczewska (obie WSG Bydgoszcz).
Przyszedł też czas na kolejne złote medale. Wywalczyły je osady K-4 (Piotr Morawski z Politechniki Opolskiej, Pilarz, Leszczyński i Jarosław Kajdanek z Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu), męska C-2, czyli Adrian Kłos (WSG Bydgoszcz) i Michalak oraz żeńska C-2 – Katarzyna Szperkiewicz (WSG Bydgoszcz) i Patrycja Mendelska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Poznaniu).
– To był bardzo przyjemny wyścig, komfortowy. Przyjechałyśmy tutaj po to złoto i chciałyśmy poczuć się w tym wyścigu. Na pewno będziemy ten medal długo i dobrze wspominać. Jesteśmy mocną, doświadczoną dwójką, za nami już wiele wyścigów. Liczyłyśmy na piękny wyścig i to spełnienie marzeń, że razem kończymy ten sezon złotym medalem – mówią Szperkiewicz i Mendelska.
Na koniec startów sprinterskich kibice mogli podziwiać osady mieszane. Oczywiście Polacy również wywalczyli medale. W kategorii C-2 drugie miejsce zdobyli Szperkiewicz i Kłos, a w K-2 Morawski i Mielnik brąz. Dodajmy, że w sobotę Mendelska startowała jeszcze w C-1, a na metę przypłynęła piąta. Tę samą lokatę wywalczyły Błażejczak i Julia Górska (WSG Bydgoszcz) w K-2.
Łącznie w zawodach sprintu kajakowego w Akademickich Mistrzostwach Świata Polacy zdobyli aż 18 medali, czyli najwięcej ze wszystkich reprezentacji. Bilans sześciu złotych, pięciu srebrnych i siedmiu brązowych dał też drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.
– Osiągnęliśmy lepszy wynik, niż zakładaliśmy i wszyscy są bardzo zadowoleni. Tak naprawdę większość zawodników kończy z medalami. Występ całej reprezentacji jest na plus. Poziom był wyższy, niż się spodziewałem. Nie zabrakło zawodników i zawodniczek, którzy jeszcze w ubiegłym roku zdobywali medale na młodzieżowych mistrzostwach Europy i świata. Trzeba było mocno się wysilić, żeby wywalczyć krążek. Klimat zawodów akademickich też jest specyficzny. Jest koncentracja na starcie, ale poza zawodami można się zintegrować czy pobawić. To naprawdę fajna idea te mistrzostwa wypadły naprawdę dobrze – mówi Tomasz Szwed, trener naszych zawodników.
Na koniec całej imprezy odbył się jeszcze maraton kajakowy. W męskiej kategorii C-1 niespodzianki nie było, bo wygrał… Eryk Wilga z ANS Poznań! I pojechał naprawdę z wielką klasą, bowiem miał dużą przewagę nad drugim na mecie Węgrem Bulcsu Ferenczem. Medal wywalczyła także Paulina Grzelkiewicz z Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, a na metę w wyścigu C-1 przypłynęła druga. W maratonie startowali jeszcze Magdalena Szczęsna (K-1, piąte miejsce) i Wiktor Żarski (K-1). Zawodnik Politechniki Opolskiej przegrał walkę o brązowy medal o 0,7 s, co w maratonie jest wynikiem ekstremalnie małym.
Wliczając Akademickie Mistrzostwa Świata w maratonie kajakowym, Polacy łącznie z Montemor-o-Velho przywiozą 20 medali.
Polacy wykonali plan w stu procentach. Mamy komplet finalistów w AMŚ w kajakarstwie
Podczas Akademickich Mistrzostw Świata w kajakarstwie, które odbywają się w portugalskim Montemor-o-Velho, przyszedł czas na wyścigi na dystansie 500 m. Wciąż świetnie prezentują się biało-czerwoni, którzy w komplecie awansowali do finałów swoich konkurencji.
W piątek rozegrano jedynie biegi kwalifikacyjne oraz półfinały, a medalistów na dystansie 500 metrów poznamy w sobotę. Polacy popłynęli zgodnie z planem. Jako pierwszego na torze można było obejrzeć Mikołaja Walulika z Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu. W konkurencji K-1 zajął czwarte miejsce, przez co musiał popłynąć jeszcze w półfinale. Tam bez problemu wywalczył już przepustkę do wyścigu medalowego.
W K-1 popłynęła również Weronika Marczewska, która w piątek wywalczyła złoty medal na dwukrotnie dłuższym dystansie. Tym razem była druga, a taka pozycja dała jej bezpośredni awans do sobotniego finału.
– Nie miałam czasu na świętowanie medalu, bo dziś rano miałam kolejny start, ale przyjdzie na to czas. Po wszystkich wyścigach będę celebrowała każdy z wywalczonych medali – uśmiecha się nasza zawodniczka. – Wykonałam swój plan, którym był bezpośredni awans do finału. Zobaczymy, jak w nim popłynę, ale oczywiście będę chciała zaprezentować się jak najlepiej.
Bezkonkurencyjny w konkurencji C-1 okazał się Gracjan Michalak, który pewnie wygrał swój wyścig eliminacyjny i w sobotę popłynie w wyścigu medalowym.
– Wydaje mi się, że był to dobry bieg. Chciałem przypłynąć na metę drugi ze względu na fakt, że miałbym lepszy tor w finale. Obiekt w Montemor jest specyficzny, więc trzeba tu trochę kalkulować. W finale oczywiście celuję w medal, najlepiej złoty – podkreśla Michalak, zawodnik Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Pierwsze miejsce w K-2 zajęli także Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński (obaj Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). Nasi bardzo doświadczeni i utytułowani zawodnicy jutro będą chcieli walczyć o złoto.
– Staraliśmy się jednak oszczędzać, bo 40 minut po tym starcie mieliśmy jeszcze wyścig w K-4. Spełniliśmy jednak swoje oczekiwania, pojechaliśmy tak, jak chcieliśmy: spokojnie, a na końcu minimalnie docisnąć. Plan na finał jest podobny. Zarówno w K-2, jak i K-4 lecimy po dwa złota. Nie ukrywamy jednak, że dwa występy na 500 m jednego dnia są dość wycieńczające, bo to specyficzny dystans. Jesteśmy jednak mocni, tak samo jak cała nasza kadra i chcemy powtórzyć dobry wynik sprzed dwóch lat z Bydgoszczy – podkreślają kajakarze.
I faktycznie, polska osada w składzie Pilarz, Leszczyński, Piotr Morawski (Politechnika Opolska) Jarosław Kajdanek (ANS Poznań) wywalczyła pierwsze miejsce oraz szansę na medale. Morawski popłynie również w finale K-2 Mix, w którego kwalifikacjach wspólnie z Anną Mielnik (również Politechnika Opolska) zdobyli trzecią lokatę.