POLSKA

Ogromne porządki po rządzie PiS. Audyt w MSWiA, odwołanie szefów służb specjalnych i likwidacja podkomisji Macierewicza

Polska po PiS

Rozpoczął się proces likwidacji podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza.

MON informuje, że 15 grudnia br. Władysław Kosiniak–Kamysz, wicepremier – minister obrony narodowej, podpisał decyzję, parafowaną przez wiceministra Cezarego Tomczyka, o uchyleniu decyzji powołującej Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154, katastrofy, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Podkomisja ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia 2023 r. zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji. Od teraz członkom podkomisji zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji. W najbliższym czasie zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji.

MON informuje, że 15 grudnia br. Władysław Kosiniak–Kamysz podpisał wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzję nr 409/DP, parafowaną przez wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka, na mocy której, członkowie Podkomisji MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154, katastrofy, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. zostali odwołani ze składu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego ze skutkiem na dzień 15 grudnia 2023.

Decyzja Ministra Obrony Narodowej o zakończeniu działalności przez tzw. „podkomisję smoleńską” została wydana w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i w takim samym trybie, w jakim następowało powołanie tej podkomisji.

To Minister Obrony Narodowej swoją decyzją powoływał do istnienia i określał zakres działania podkomisji smoleńskiej. Zgodnie z przepisami wyłącznie w gestii Ministra Obrony Narodowej pozostaje kwestia zarówno terminu, na jaki powołuje podkomisję w celu ponownego zbadania wypadku lotniczego, jak i określenie zakresu jej prac. W przypadku uznania, że działalność podkomisji nie jest już konieczna, Minister Obrony Narodowej może taką komisję rozwiązać w takim samym trybie, w jakim ją powołał.

W przypadku podkomisji smoleńskiej jej rozwiązanie nastąpiło 15 grudnia 2023 r., a dotychczasowy przewodniczący podkomisji został przez MON zobowiązany do przekazania dokumentacji oraz środków trwałych, w które została wyposażona podkomisja, stosownym podmiotom.

Przypominamy także, że w najbliższym czasie zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji.

Audyt w MSWiA

Minister MSWIA Marcin Kierwiński przekazał, że „rozpoczęliśmy proces wymiany przedstawicieli administracji rządowej w terenie. Premier Donald Tusk powołał dwóch nowych wojewodów. Wśród nich będzie wiele kobiet – tak będę wnioskował do pana premiera. Planujemy, że w najbliższych dniach skierujemy wnioski do premiera Donalda Tuska o powołanie pozostałych wojewodów. Chcemy ten proces przeprowadzić bardzo sprawnie. Myślę, że to jest perspektywa połowy przyszłego tygodnia, kiedy nowa administracja ruszy do pracy.”

Poinformował również, że w najbliższym czasie kierownictwo MSWiA będzie informować o kolejnych decyzjach.

– Na pewno będzie to proces ewolucyjny. Z jednej strony pozwoli rozwiązywać te podstawowe problemy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, ale też da ten nowy impuls, jeżeli chodzi o działanie tych służb. W przyszłym tygodniu na pewno będziemy informować o kolejnych kwestiach dotyczących zmian i decyzjach kadrowych także w służbach – dodał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister Marcin Kierwiński odniósł się również do tragicznego w skutkach wydarzenia z Andrychowa.

– Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni tym, co się wydarzyło. Jedną z pierwszych decyzji, które będziemy komunikować, będą te związane z jakością i szybkością działania służb, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa dzieci – zapowiedział szef MSWiA.

Kierwiński powiedział, że w tym tygodniu zacznie się audyt w resorcie oraz w służbach podległych ministerstwu.

Decyzja o odwołaniu szefów służb specjalnych

Premier Donald Tusk zwrócił się do Kolegium Służb Specjalnych, Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i prezydenta o wyrażenie opinii na temat odwołania szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. O odwołanie szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego wnioskował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Kolegium pozytywnie zaopiniowało odwołanie szefów służb.

Komunikat MON ws. zmian na stanowisku szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej

Generał broni Krzysztof Radomski został zwolniony z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i od 18 grudnia 2023 roku przeniesiony do dyspozycji Dyrektora Departamentu Kadr MON oraz skierowany do wykonywania zadań w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Jednocześnie na stanowisko szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej wyznaczony został pułkownik Arkadiusz Widła.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button