RÓŻNOŚCI

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. „Dobrze, że jesteś” – wystawa w sercu Warszawy

Ważne sprawy

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Z tej okazji Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE i innymi organizacjami otworzyła w Warszawie wystawę „Dobrze, że jesteś”. Wystawę umieszczono się przy wyjściu z Metra Centrum, na warszawskiej „patelni”. Celem akcji jest promowanie profilaktyki zdrowia psychicznego, wskazywanie na dostępne miejsca zapewniające wsparcie oraz szerzenie wiedzy na temat depresji jako choroby.

W Polsce każdego roku, 23 lutego, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To okazja do podkreślenia istoty zdrowia psychicznego oraz potrzeby zapewnienia lepszego wsparcia osobom doświadczającym depresji. To także moment do szerzenia wiedzy o tym, że depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego, i która wymaga szczególnego zrozumienia i profesjonalnej pomocy.

Na rzecz świadomości i zrozumienia depresji

W tym dniu w centrum Warszawy, przy wyjściu z Metra Centrum, na warszawskiej „patelni” zaprezentowana została wystawa poświęcona edukacji i profilaktyce depresji. Wystawę „Dobrze, że jesteś” otworzyła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE. Akcję wspierają także takie organizacje i inicjatywy jak: Nastoletni Azyl, Porozumienie „TAK! dla Prewencji Suicydalnej!”, Idź Pobiegaj oraz Fundacja Neuroróżnorodni.

O depresji (fot. Fundacja GrowSPACE)

– Depresja to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, w tym coraz częściej  również dzieci i młodzież. Niemówienie o depresji nie sprawia, że problem znika – wręcz przeciwnie, może prowadzić do ignorowania jej objawów i braku odpowiedniej pomocy. Dlatego ważne jest normalizowanie rozmów na temat depresji, mówienie w sposób otwarty i akceptujący o problemach zdrowia psychicznego i podejmowanie inicjatyw, które będą przyczyniały się do zmiany ich społecznego obrazu – mówi Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. – Wystawa „Dobrze, że jesteś” to działanie, które sprzyja zrozumieniu tej choroby i wspiera osoby zmagające się z depresją. Cieszę się, że organizacje młodzieżowe zaprosiły mnie do udziału w tej inicjatywie – dodaje rzeczniczka.

Wystawa była prezentowana w piątkowe przedpołudnie. W ramach tego wydarzenia zostały poruszone tematy: edukacji o depresji jako chorobie, emocjonalne BHP, zapobieganie kryzysom zdrowia psychicznego, a także umiejętność wspierania innych osób. Ważnym aspektem było także informowanie o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc. Szczególna uwaga zwrócona została na sytuację dzieci i młodzieży.

O depresji (fot. Fundacja GrowSPACE)

– 23 lutego to szczególny dzień, gdy przypominamy o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Słowo „depresja” weszło do naszego potocznego języka i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest i jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą ta choroba. Dlatego w tym ważnym dniu mówimy o tym, jak: rozpoznać objawy, kiedy szukać pomocy i w jaki sposób udzielać wsparcia. Stawiamy na promocję miejsc, w których można znaleźć pomoc w przypadku depresji. To niesamowicie ważne, by budować mosty między osobami w kryzysie a gabinetami specjalisty lub specjalistki – mówi Dominik Kuc, Fundacja GrowSPACE.

Skala depresji w Polsce

Według WHO depresja za kilka lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje około 1,2 mln osób. Najczęstsze przyczyny depresji to: presja, stres, brak snu i nadproduktywność. Objawy obejmują zarówno samopoczucie, jak i stan zdrowia fizycznego i mogą wiązać się z: utratą odczuwania przyjemności, smutkiem, pogorszeniem koncentracji, a także brakiem apetytu, zaburzeniami snu i chronicznym zmęczeniem.

O depresji (fot. Fundacja GrowSPACE)

– To niezmiernie ważne, żeby osoba chorująca na depresję miała wsparcie ze strony otoczenia. Gdy sama zmagałam się z epizodem, potrzebowałam żeby ktoś mnie zapytał: „Jak się czujesz?”, „Czy mogę Ci jakoś pomóc”, ale też zapewnił, że jest przy mnie i może posiedzieć ze mną nawet w ciszy. Zapytajcie dziś bliską osobę (oraz siebie) o to jak się czuje. To pytanie może naprawdę wiele zmienić i sprawić, że ktoś sięgnie po pomoc – mówi Weronika Snoch z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button