ŚWIAT

Ogłoszono Nagrodę Nobla 2018 w dziedzinie fizyki. Po 55 latach dla kobiety!

Nagroda Nobla 2018

Akademia Szwedzka ogłosiła drugiego Nobla. Tym razem prestiżową nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali Arthur Ashkin, Gérard Mourou i Donna Strickland.

Nobel z fizyki po 55 latach dla kobiety!

Królewska Akademia Szwedzka przyznała ją za „za przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej.”

Amerykanin Arthur Ashkin otrzymał nagrodę za ” pęsety optyczne i ich zastosowanie w systemach biologicznych.”

Francuz Gérard Mourou i Kanadyjka Donna Strickland otrzymali nagrodę za „metodę generowania impulsów optycznych o wysokiej intensywności i ultrakrótkich”.

Göran K. Hansson, Sekretarz Generalny Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk tak uzasadnił przyznanie tej nagrody:

„Tegoroczne wynalazki zrewolucjonizowały fizykę laserową. Niezwykle małe obiekty i niesamowicie szybkie procesy pojawiają się teraz w nowym świetle. Zaawansowane precyzyjne instrumenty otwierają niezbadane obszary badań i wiele zastosowań przemysłowych i medycznych.

Arthur Ashkin miał sen: wyobraził sobie, że można uruchomić wiązki światła i wykonać ruchy obiektów. Zrealizował sobie swój sen, tworząc pułapkę świetlną, którą nazwano szczypcami optycznymi.

Pęsety optyczne Ashkina chwytają cząsteczki, atomy i cząsteczki za pomocą palców wiązki laserowej. Mogą badać i manipulować wirusami, bakteriami i innymi żywymi komórkami bez ich uszkadzania. Stworzono nowe możliwości obserwacji i kontroli maszynerii życia.

Gérard Mourou i Donna Strickland utorowali drogę do najkrótszych i najintensywniejszych impulsów laserowych stworzonych przez ludzkość. Opracowana technika otworzyła nowe obszary badań i doprowadziła do szerokich zastosowań przemysłowych i medycznych.

Technika Mourou i Stricklanda znana jest jako „ćwierkanie pulsacyjne” CPA. Weź krótki impuls laserowy, rozciągnij go w czasie, wzmocnij i ściśnij ponownie.

Wyjątkowo ostre wiązki laserowe umożliwiają precyzyjne wycinanie lub wiercenie otworów w różnych materiałach – nawet w żywej materii. Każdego roku wykonuje się miliony operacji oka przy najostrzejszych wiązkach laserowych.”

Pozostałe tegoroczne Noble

James P. Allison i Tasuku Honjo zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Kolejne Nagrody Nobla zostaną ogłoszone:

– środa: z dziedziny chemii,

– piątek: Pokojowa Nagroda Nobla,

– poniedziałek: z ekonomii.

Wyróżnienia te są przyznawane od 1901 roku. Ufundował je Alfred Nobel, wynalazca dynamitu. Wartość nagrody to dziewięć milionów koron, czyli około milion euro.

W tym roku nie zostanie przyznana nagroda w dziedzinie literatury.
To z powodu skandalu z ubiegłego roku. Reżyser Jean-Claude Arnault (mąż członkini Akademii Katariny Frostenson) został oskarżony o gwałty. Prawdopodobnie też to on podał przed ogłoszeniem wynik kto został laureatem literackiego Nobla.

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia w Sztokholmie. Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona w Oslo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button