POLSKA

Obywatel RP działał na rzecz rosyjskiego wywiadu. Szpieg przekazywał cenne operacyjnie dokumenty

Polak zatrzymany za szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Rzeczypospolitej Polskiej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej.

Do zatrzymania doszło 17 marca na terenie Warszawy.

Zatrzymany mężczyzna pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego RP.

Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom.

Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu i przekazywania temu wywiadowi wiadomości, które mogą wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Śledztwo w całości zostało powierzone do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 130 § 2 k.k. Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego SWR. Mężczyzna był zatrudniony w jednym z warszawskich urzędów i przekroczył swoje uprawnienia kopiując i przekazując rosyjskiemu wywiadowi cenne operacyjnie dokumenty.

Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button