POLSKA

Obchody Święta Niepodległości. Duda: 11 listopada jest dniem radości i dumy

Warszawa

Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

W południe odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

– Dla nas, Polaków ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska, odrodziło się – podkreślił prezydent.

Prezydent przywołał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. – Trzeba było o nią walczyć, i trzeba było pamiętać, że walczy się o nią nie tylko z bronią w ręku, ale także mądrym prowadzeniem spraw państwowych – podkreślał Andrzej Duda.

Dodał, że ta mądrość nie oznacza tylko mądrych planów, myśli i ideologii, ale oznacza także mądre działanie, wykonanie, a przede wszystkim umiejętność współdziałania dla wspólnego wielkiego dobra, jakim jest Rzeczpospolita.

– I o tym dzisiaj musimy przede wszystkim pamiętać, my, którzy znamy historię – zaznaczył.

– Spierajmy się dyskutujmy, ale niech w tym wszystkim Polska niepodległa, suwerenna zawsze będzie najważniejsza, a niepodległa i suwerenna jest wtedy, kiedy to my sami o niej decydujemy i o naszych najważniejszych sprawach – mówił prezydent.

– Kiedy to nasz parlament, na demokratycznych zasadach wybrany i pracujący podejmuje najważniejsze dla Polski decyzje, decydując o jej przyszłości i kształcie – dodał. Podkreślał, że ile razy inni o nas decydowali, tyle razy nieszczęśliwie dla nas to się kończyło. – Bądźmy w sojuszach, ale mądrze przystępujmy i uczestniczmy w międzynarodowych organizacjach – zaznaczył.

– Niech zawsze polski interes właściwie rozumiany będzie dla nas absolutnie na pierwszym miejscu – akcentował.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRP)

Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn państwowy, a także odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy. Później prezydent złożył na Płycie GNŻ wieniec od Narodu.

105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnych obchodach

Historia Polski to chwile triumfu, ale również momenty, kiedy nasz kraj znikał z mapy świata. Dlatego 11 listopada jest tak ważnym świętem dla każdej Polki i każdego Polaka. Ten dzień upamiętnia odzyskanie wolności w 1918 roku. Polska obchodzi w tym roku 105. rocznicę niepodległości. To święto państwowe pozwala na chwilę zadumy nad cierpieniem naszych rodaków walczących o wolność kraju, ale także przypomina jak ważna jest niepodległość i suwerenność. Premier (jeszcze) Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczcił pamięć bohaterów narodowych, którzy walczyli o niepodległą Polskę i poświęcili się dla wolnej ojczyzny i przyszłych pokoleń.

11 listopada 1918 r.

Państwa zaborcze po raz pierwszy podzieliły pomiędzy sobą terytorium Polski w 1772 roku. Ostatni, trzeci rozbiór doprowadził do tego, że nasz kraj zniknął z mapy świata. Jednak ojczyzna została w sercach narodu polskiego. Przez 123 lata trwała walka o wolność. Polacy brali udział m.in. w wojnach napoleońskich czy powstaniach: styczniowym i listopadowym. Wreszcie I wojna światowa doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rocznicę tego wydarzenia od 86 lat obchodzimy 11 listopada.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla Polek i Polaków. Agresja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej ukazuje nam jak ważny jest pokój, wolność i suwerenność. W tym roku celebrujemy 105. rocznicę niepodległej Polski. To okazja do upamiętnienia osób, które walczyły za wolną ojczyznę.

– Niepodległość jest jak miłość. Trzeba o nią dbać. Trzeba ją szanować. Trzeba ją doceniać. I trzeba o nią walczyć każdego dnia – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRP)

Obchody Święta Niepodległości

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd bohaterom narodowym i złożył kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Złożył również wieńce pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego i generała Stefana Roweckiego „Grota”.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się Uroczysta Odprawa Wart oraz Apel Pamięci. Szef rządu wraz z Prezydentem RP i innymi gośćmi wspólnie odśpiewali hymn Polski. W trakcie uroczystości premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Radośnie świętujmy to co nas łączy, a nie dzieli. Niech żyje niepodległa, bezpieczna i zjednoczona Rzeczpospolita – przekazał Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button