POLSKA

Obchody Dnia Strażaka. Duda w Warszawie, Morawiecki w Kroczewie

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Ochotniczą Straż Pożarną w Kroczewie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wzięli udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka.

Podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent wręczył awanse generalskie.

– Strażacy cieszą się największym zaufaniem i szacunkiem społecznym. Dziękuję za służbę w kraju i poza granicami, gdzie tak pięknie nas reprezentowaliście, niosąc pomoc – mówił prezydent RP. – Dziękuję za ostatni czas, za godzinę braterskiej próby, kiedy niesiecie pomoc i dzielicie się tym, co macie ze swoimi braćmi – strażakami z Ukrainy – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy szacunku obecnemu na uroczystości Sergiejowi Krukowi, generałowi brygady Służby Obrony Cywilnej i szefowi Państwowej Służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Warszawa. Centralne Obchody Dnia Strażaka (fot. KPRP)

Prezydent: Dziękuję wszystkim polskim strażakom

„Bardzo się cieszę, że wreszcie możemy wrócić tutaj, na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, by obchodzić to bardzo ważne strażackie święto pod błogosławieństwem św. Floriana, Waszego patrona, po bardzo trudnym czasie, który – mam nadzieję – przynajmniej w dużej części jest już za nami. Myślę o pandemii koronawirusa. Zwłaszcza dla Was był to czas rzeczywiście niezwykle wytężonej służby, był to czas zetknięcia się z jej nowymi formami.

Ale chcę bardzo mocno podkreślić: znakomicie wykonaliście zadanie, bardzo często – jak doskonale wiecie – ratując ludzkie życie. Ogromnie dziękuję, że byliście na każde wezwanie, że byliście w gotowości dzień i noc, o każdej porze gotowi nieść pomoc, gotowi wyjechać, interweniować, gotowi służyć. Wielkie, wielkie wyrazy szacunku dla całej Polskiej Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziękuję Wam za to z całego serca.

Wszyscy doskonale wiedzą, że nie kto inny, ale właśnie Straż Pożarna, strażacy cieszą się największym zaufaniem i największym szacunkiem społecznym. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: 580 tys. interwencji tylko w zeszłym roku. Właściwie można by tego nie komentować, bo to liczby, które trudno sobie wyobrazić. Dziękuję za Waszą służbę – tę w kraju, za służenie nam tu, na miejscu.

Ale dziękuję też za Waszą służbę poza granicami – za to, że tam, gdzie dzieje się nieszczęście, gdzie trzeba nieść ludziom pomoc, tak pięknie nas reprezentowaliście i reprezentujecie. W czasie pożarów w Turcji i Grecji, w czasie powodzi w Niemczech – wszędzie, gdzie była potrzeba, zjawiał się polski strażak ze swoimi umiejętnościami, ze swoim wyposażeniem i swoim oddaniem. Odebrałem – jako Prezydent Rzeczypospolitej – za Waszą służbę wiele podziękowań i gratulacji. Składam je na Wasze ręce, sam dziękując z całego serca, że tak pięknie reprezentujecie Rzeczpospolitą i nas wszystkich.

Ogromnie Wam też dziękuję za ten ostatni czas, za tę godzinę tym razem braterskiej próby, gdy niesiecie pomoc, gdy dzielicie się tym, co macie, ze swoimi braćmi strażakami z Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnych do opisania warunkach. Sam nie tak dawno, będąc w Kijowie, obserwowałem służbę ukraińskich strażaków w Borodiance, gdzie pracowali na gruzach zniszczonych domów, zniszczonych bloków mieszkalnych zbombardowanych przez rosyjskiego najeźdźcę. Wielu z nich pracowało z użyciem wyposażenia, które ofiarowaliście. Dziękuję za to z całego serca.

To niezwykle ważny moment próby – próby sąsiedzkiej, jak powiedziałem przed chwilą: próby braterskiej. Wspaniale zdajecie ten niezwykle ważny egzamin. 2608 palet z wyposażeniem, które pojechały na Ukrainę – z Waszym wyposażeniem: kombinezonami, butami, kaskami, aparatami tlenowymi, agregatami, wszystkim tym, co potrzebne strażakom w trudnej sytuacji, by dobrze i w miarę możliwości bezpiecznie wykonać swoją służbę. Prawie 200 samochodów strażackich przekazanych z Waszego wyposażenia. Wierzcie mi, dobrze tam służą i są niezwykle potrzebne. Jeszcze raz dziękuję Wam za ten dar serca.

Jestem wdzięczny Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, jestem wdzięczny Panom Ministrom, rządowi, Państwu Posłom i Senatorom – wszystkim, którzy pracowali przy przygotowaniu nowej, drugiej ustawy modernizacyjnej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Było dla mnie momentem wielkiej satysfakcji podpisać te dwa ważne akty prawne, a także konsultować treść zarówno ustawy modernizacyjnej, jak i ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Dziękuję wszystkim, którzy nad tym pracowali.

To także jest ważny element podziękowania za Waszą służbę, a jednocześnie pokazania, że ta służba jest dostrzegana, niezwykle potrzebna – powiedziałbym: niezbędna – i że w związku z tym trzeba zapewnić warunki, byście mogli wykonywać ją jak najlepiej, jak najbezpieczniej, w jak najlepszych warunkach remiz Ochotniczej Straży Pożarnej, strażnic Państwowej Straży Pożarnej – wszędzie tam, gdzie na co dzień realizujecie swoje zadania. Mam nadzieję, że w przyszłości – z użyciem jeszcze lepszego, jeszcze nowocześniejszego sprzętu niż dzisiaj.

Ogromna kwota 2 mld zł, która przeznaczona jest na tę modernizację w latach 2022–2025, głęboko wierzę w to, że zostanie doskonale spożytkowana; że będzie dla Was odczuwalna i widoczna i że dzięki temu będą ocalone ludzkie istnienia, dzięki temu będzie ocalone ludzkie mienie; że będziecie mogli jeszcze lepiej służyć Rzeczypospolitej.

Cieszę się ogromnie, że wreszcie także w tym znaczeniu materialnym doceniana jest służba druhen i druhów ochotników – że ci, którzy przez długie lata wykonywali czynną służbę ochotniczą, dostaną ze strony polskiego państwa podziękowanie finansowe, które dołączy do wypłacanych im świadczeń emerytalnych. Cieszę się z tego ogromnie, bo ważny jest taki symboliczny, ale jednak znak podziękowania i docenienia wielu lat służby bliźnim oraz polskiemu państwu. Bo wszyscy, służąc nam, swoim współobywatelom, służycie także polskiemu państwu.

Wszystkim polskim strażakom – funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom, druhnom i druhom – wszystkim pracownikom Państwowej Straży Pożarnej życzę wszelkiego powodzenia i wszelkiej pomyślności. Niech św. Florian zawsze ma Was w swojej opiece. Niech prowadzi Was do służby i niech prowadzi Was spokojnie ze służby do domu.”

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kroczewie (fot. KPRM)

Premier o Ochotniczej Straży Pożarnej: nasze wielkie dobro narodowe

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Ochotniczą Straż Pożarną (OSP) w Kroczewie na Mazowszu. W trakcie wizyty szef polskiego rządu wręczył decyzję o świadczeniach ratowniczych 8 strażakom oraz przekazał flagę RP na ręce naczelnika OSP. W 2022 r. wszedł w życie pierwszy w historii polskiego pożarnictwa akt prawny w randze ustawy, regulujący kompleksowo organizację i funkcjonowanie OSP. Dzięki niej druhny i druhowie, po przekroczeniu wieku emerytalnego, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie ratownicze w wysokości 200zł miesięcznie. Dodatkowo została wzmocniona ochrona prawna druhów-ochotników oraz realizowane będą dla OSP darmowe szkolenia z budżetu państwa.

Specjalne świadczenia ratownicze dla emerytowanych strażaków

1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych regulująca organizację i funkcjonowanie OSP. Rozwiązania w niej zawarte wprowadziły świadczenia ratownicze dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych. Dodatkowe pieniądze w wysokości 200 zł miesięcznie wypłacane są z budżetu państwa po osiągnięciu przez kobietę 60., a przez mężczyznę 65. roku życia. Ustawa reguluje również kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub poniesionej szkody w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.

– Wsłuchując się w głos całego środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych zdecydowaliśmy się na pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Ustawę, w której po pierwsze zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów i jednocześnie też solidne odszkodowania w przypadku tych, którzy zostali bardzo mocno poszkodowani w akcjach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W ustawie zostały uporządkowane, w formie umowy, relacje pomiędzy gminą a OSP. Dzięki niej z budżetu państwa realizowane będą dla OSP również darmowe szkolenia oraz kursy na prawo jazdy kategorii C. Została wzmocniona ochrona prawna druhów-ochotników oraz wprowadzono legitymacje strażaka ochotnika, która upoważnia do korzystania z różnego rodzaju zniżek.

Program modernizacji służb mundurowych

Państwowa Straż Pożarna (PSP) otrzyma blisko 2 mld zł w ramach programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025. Środki te będą przeznaczone na budowę nowych strażnic oraz modernizację istniejących. W ramach Programu zaplanowano również kupno łącznie 40 specjalnych pojazdów pożarniczych. Dodatkowo PSP zostanie wzmocniona o 750 nowych etatów przez 4 lata.

– Nigdy w historii III Rzeczypospolitej przynajmniej, nie było takiego czasu jak ostatnich kilka lat, kiedy przekazujemy sprzęt techniczny, zaawansowany, ale także po prostu wozy straży pożarnej, które w całej Polsce – w wioskach, miejscowościach, miasteczkach – służą nam wszystkim w możliwie doskonały sposób – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Pomoc w czasie trwania pandemii oraz wojny na Ukrainie

Państwowa Straż Pożarna zaangażowana jest w szereg działań wynikających z własnych zadań ustawowych oraz wspierających inne służby oraz podmioty, w tym wojewodów oraz samorządy.

Strażacy PSP razem z druhami OSP od początku walki z pandemią pomagali potrzebującym, m.in. dowożąc leki, żywność, niezbędne do życia artykułu oraz transportując personel medyczny.

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie, Straż Pożarna prowadzi również działania umożliwiające m.in. przyjęcie, transport i pobyt cudzoziemców na terenie naszego kraju. Strażacy wspierają działania administracji rządowej oraz samorządowej na wskazanych dworcach w całej Polsce.

– Ochotnicze Straże Pożarne – ponad 16 tys. w całym kraju – nasze wielkie dobro narodowe. Jednostki, które tworzą społeczności lokalne. Wszystko co robicie, na waszych posterunkach i niedawno w czasie pandemii oraz teraz na granicy w przypadku uchodźców, jest wspaniałą pomocą dla całej Polski – powiedział szef polskiego rządu.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Prezes Rady Ministrów spotkał się z druhnami OSP w Kroczewie na Mazowszu. Sejm RP w 2002 r. ustanowił 4 maja oficjalne święto strażaków Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce. Dzień Strażaka przypada na dzień wspomnienia w kościele katolickim Świętego Floriana. W tym szczególnym czasie kierujemy wdzięczność za ich służbę i poświęcenie.

– Cała Polska dziękuje wam za waszą wspaniałą służbę. Za to, że nie tylko oddolnie tworzycie społeczności lokalne, ale poświęcacie swoje zdrowie, czas, serca dla nas Polaków w różnych okolicznościach. Dziękuję, że jesteście tam gdzie są pożary, powodzie i wypadki – podziękował Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button