POLSKA

O ochronie granicy z Białorusią. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Baza przy granicy polsko-białoruskiej

W siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku odbyło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posiedzenie miało charakter wyjazdowy w związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią, gdzie w ostatnim czasie nasilają się próby siłowego sforsowania granicy przez grupy nielegalnych migrantów.

Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy, by uczcić pamięć szeregowego Mateusza Sitka – żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który został śmiertelnie zraniony podczas patrolowania polsko–białoruskiej granicy.

– Dzisiaj to przede wszystkim nasz żołnierz, a nie ten, kto napada na Rzeczpospolitą i kto próbuje się przedrzeć przez naszą granicę, zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę – podkreślił Andrzej Duda. – Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by ustalić sprawców tego morderstwa i w należyty sposób ukarać niezależnie od tego, gdzie są.

– Nie możemy pozwolić na to, by podnoszono rękę nie tyko na naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, ale przede wszystkim na Rzeczpospolitą.

– Chciałem, aby to spotkanie tutaj było, poprzez naszą obecność, wyrazem wspólnego i jednolitego wsparcia wszystkich najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny politycznej dla obrony granicy Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim dla obrońców tej granicy – zaznaczył Andrzej Duda.

Podczas posiedzenia omówione zostały m.in. tematy związane z poprawą bezpieczeństwa polskich żołnierzy, w tym przede wszystkim możliwości wykonywania przez nich zadań w rejonie przygranicznym.

– Mam nadzieję na powszechne poparcie mojego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Taka ustawa jest nam bardzo potrzebna, wprowadzi rozwiązania, które bazują na trudnych doświadczeniach prawie ostatnich trzech lat – powiedział prezydent.

Andrzej Duda. Wizyta u żołnierzy (fot. KPRP)

Po posiedzeniu RBN Andrzej Duda złożył wizytę w rejonie stacjonowania żołnierzy Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie”.

– Odkąd pełnię urząd prezydenta – Zwierzchnika Sił Zbrojnych kwestie tego, czy polski żołnierz ma możliwość wykonywania swoich zadań bezpiecznie i by mógł spokojnie ze służby wrócić do domu, ma dla mnie znaczenie fundamentalne. Dlatego tak wstrząsającym zdarzeniem jest dla mnie śmierć żołnierza na posterunku, zamordowanego przez migrantów, przez bandytów – przekazał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że poczucie bezpieczeństwa polskich żołnierzy jest polską racją stanu.

– Żołnierze muszą mieć pewność, że Rzeczpospolita dba o nich tak samo, jak oni dbają o ojczyznę.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Podlasie” wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Obecnie w rejonie zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button