ŚWIAT

Ryga. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Andrzej Duda rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w spotkaniu przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Tematem rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przygotowania do zbliżającego się Szczytu NATO w Waszyngtonie oraz prezydencka inicjatywa zwiększenia wydatków do 3 proc. PKB na obronność w państwach Sojuszu.

W stolicy Łotwy zebrali się dziś liderzy krajów położonych na wschodniej granicy NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier (to ich jeszcze – przyjaciela Putina – nie wyrzucono? – red.). W spotkaniu bierze udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oraz nowi sojusznicy – ze Szwecji i Finlandii.

Ryga. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (fot. KPRP)

– Od samego początku format Bukaresztańskiej Dziewiątki był nie tylko postrzegany jako głos wschodniej flanki NATO, ale rzeczywiście nim jest. Ponownie spotykamy się w niezwykle istotnym czasie, kiedy wspólny głos naszych krajów musi być wysłuchany przed zbliżającym się Szczytem w Waszyngtonie – mówił Andrzej Duda w czasie sesji otwierającej obrady.

Jak dodał, „decyzje podjęte na Szczycie NATO będą zasadnicze w konfrontowaniu się z rosnącą agresywnością Federacji Rosyjskiej”.

Ryga. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (fot. KPRP)

Prezydent zauważył, że trwająca od ponad dwóch lat wojna na Ukrainie pokazuje, że „Rosja jest gotowa użyć wszystkich dostępnych środków – w tym również militarnych – aby osiągnąć swoje neoimperialne cele”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na polskiej granicy z Białorusią wciąż dochodzi o prób nielegalnego przedostania się migrantów na terytorium Polski.

– Polska granica z Białorusią jest świadkiem wykorzystywania migracji jako broni; wykorzystywania nielegalnej presji migracyjnej – sztucznie wywołanej przez Kreml – jako części operacji hybrydowej – wskazał polski „przywódca”.

Ryga. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (fot. KPRP)

Prezydent zauważył, że podobne narzędzia wykorzystywane są również wobec innych państwa naszego regionu.

Na marginesie Szczytu B9 Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent powiedział, że „za naszymi granicami toczy się w tej chwili wojna, a rosyjska agresja na Ukrainę trwa”. – Dziś wszyscy wspieramy broniącą się Ukrainę, obrońców Ukrainy. Wysyłamy wsparcie militarne, udzielamy pomocy humanitarnej i pomocy ludzkiej także uchodźcom z Ukrainy. Wszyscy jesteśmy zaangażowani – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że kluczową kwestią pozostaje budowa potencjału obronnego krajów wschodniej flanki NATO w celu zapewnienia bezpieczeństwa całego Sojuszu w dobie odradzającego się rosyjskiego imperializmu.

Ryga. Andrzej Duda i Jens Stoltenberg (fot. KPRP)

Prezydent przypomniał, że podczas pierwszego Szczytu B9 przywódcy państw Europy Środkowej domagali się ustanowienia wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. – To się stało faktem, to był wtedy nasz wspólny sukces – zauważył Andrzej Duda.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9)

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button