ŚWIAT

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. Omikron już w Europie. Państwa na świece ograniczają wjazd z krajów afrykańskich

Pandemia na świecie

11 listopada wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już przygląda się tej odmianie wirusa.

Są obawy, że ta mutacja może szybciej i łatwiej rozprzestrzeniać się. Po badaniach wkrótce dowiemy się jak jest rzeczywiście.

B.1.1.529 zidentyfikowano po raz pierwszy na południu Afryki. Mutacja ta mogła powstać u pacjenta z Botswany, który bardzo długo chorował na koronawirusa. Przez to wariant ten może być złośliwszy i być mniej odporny na szczepionki przeciwko COVID-19.

Wykryto w nim 50 mutacji, z tego 30 w obrębie kolca – na powierzchni patogenu. Nowy wariant SARS-CoV-2 nazwano kolejną literą alfabetu greckiego – Omikron.
Potem zidentyfikowano go u osoby w RPA czy u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

W Europie infekcję tę znaleziono u kobiety w Belgii. 27 listopada prawdopodobnie Omikron dotarł już do Czech i Niemiec (trwają badania pacjentów, którzy są podejrzani o posiadanie w sobie tej odmiany).

Unia Europejska ogranicza już podróżowanie z zagrożonych obszarów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wydała oświadczenie na temat nowego wariantu koronawirusa.

„Bardzo poważnie podchodzimy do wiadomości o nowym wariancie COVID. Teraz ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali bardzo szybko, zdecydowanie i zjednoczeni.
Komisja Europejska zaproponowała dziś państwom członkowskim uruchomienie „hamulca bezpieczeństwa” w podróżach z krajów południowoafrykańskich i innych krajów dotkniętych nową odmianą, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. Wszelkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie zrozumiemy niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nowy wariant. Podróżni powracający z tego regionu powinni przestrzegać surowych zasad kwarantanny.
Od nas wszystkich jako obywateli zależy również, czy przyczynimy się do lepszej kontroli pandemii. Zaszczep się jak najszybciej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś”.

Wielka Brytania, Czechy, Austria, Francja, Szwajcaria, Włochy, Cypr i Holandia zawiesiły loty z południa Afryki.

Stany Zjednoczone ograniczają wjazd na teren kraju z RPA, Botswanę, Zimbabwe, Namibię, Lesotho, Eswatini, Mozambik i Malawi. Podobnie jest w innych krajach na świecie.

„Komisja zaproponuje, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, uruchomienie hamulca bezpieczeństwa w celu zatrzymania lotów z regionu południowej Afryki ze względu na budzący obawy wariant B.1.1.529.” – poinformowała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button