POLSKA

Nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Środki ochrony zdrowia – 32 tys. transportów

Pandemia vs szkoły

Zbliża się nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Ten, który jest za nami był zupełnie wyjątkowy – był to rok pandemiczny.

Nauczyciele i uczniowie mieli ograniczony kontakt, nie mogli spotykać się na co dzień w szkole. Chcemy, żeby edukacja wyglądała tak jak 1,5 roku temu. Dlatego na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, które będzie można postawić przed wejściem do budynku. Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki, wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, przekażą środki ochrony do szkół i przedszkoli, aby zapewnić bezpieczeństwo kadrze nauczycielskiej i uczniom.

– Chcemy, żeby szkoła wyglądała tak jak 1,5 roku temu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Szef rządu podkreślił, że całkowity powrót do normalności zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania – wszyscy musimy trzymać się zasad epidemicznych, w tym dezynfekować dłonie i utrzymywać dystans.

Środki ochrony, które trafią do szkół

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do szkół bezpłatnie trafią środki ochrony zdrowia m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury. Zakupem sprzętu zajęła się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ponadto w ramach akcji wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry. Placówki mogły wysyłać zgłoszenia do 12 sierpnia. Szkoły, które nie zgłosiły zapotrzebowania we wskazanym terminie, również otrzymają środki ochrony obliczone na podstawie ilości uczniów uczęszczających do szkoły, tak aby nikt nie został bez pomocy.

– 32 tys. transportów. 500 tirów, które mają zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo poprzez system dezynfekcyjny i systemy ochronne mierzenia temperatury. To wszystko pomoże dyrekcji szkół i kierownictwu placówek, żeby utrzymać to bezpieczeństwo – mówił premier. Jak dodał, ta IV fala koronawirusa, którą się zbliża różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że mamy już szczepienia. Zaapelował by mądrze wykorzystać tę tarczę, również po to, aby dzieci, które wracają z wakacji również były bezpieczne.

Przygotowania do roku szkolnego 2021/2022

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Na początku lipca Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało o działaniach w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. W jego skład wchodzą 4 programy mające na celu pomoc uczniom po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

Rząd przeznaczył 100 mln zł na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół. Na bieżąco monitoruje sytuację pandemiczną i informujemy o kolejnych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół.

Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

Zalecenia szczegółowe dotyczą:

  • organizacji zajęć,
  • higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
  • gastronomii,
  • postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button