ŚWIAT

Nowy Jork. Parada Pułaskiego z udziałem Andrzeja Dudy. Kolejna „wycieczka”… przed wyborami

Stany Zjednoczone

Kolejna wycieczka Andrzeja Dudy!

Ponad tydzień temu prezydent był w Nowym Jorku podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ponownie poleciał sobie na koszt podatników na nic nie znaczącą imprezę. Zabrał ze sobą okazałą świtę. Był tam też i Gliński. Nawet była, co nas już nie dziwi, Anita Włodarczyk.

Nowy Jork. Parada Pułaskiego. Anita Włodarczyk i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Ale zaraz… zbliżają się przecież wybory!

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z rodakami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych przeszli 1 października główną aleją Manhattanu – słynną 5th Avenue w 86. Paradzie Pułaskiego. Był to pierwszy w historii udział urzędującego prezydenta RP w tym nowojorskim wydarzeniu.

Parada Pułaskiego jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Polacy maszerują w tej paradzie w Nowym Jorku od 1937 roku.

– Przybyłem tutaj – co poczytuję sobie za wielki zaszczyt – na tę paradę, jako pierwszy w historii prezydent RP, aby Państwu z całego serca podziękować, że jesteście z Polską, że tutaj zza oceanu wspieracie swoją ojczyznę – mówił prezydent.

Nowy Jork. Parada Pułaskiego (fot. KPRP)

– Dziękuję Wam za Wasze ambicje, dziękuję za ciężką pracę, dziękuję za to, że jesteście lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie nie zapominacie o swoich polskich korzeniach – podkreślał Andrzej Duda, zwracając się do rodaków.

Prezydent odniósł się też do sytuacji bezpieczeństwa, wskazując na rosyjską agresję na Ukrainę.

– Musimy się obronić, musimy przetrwać jako wolne, suwerenne i niepodległe państwo. Dlatego potrzebne jest nam ogromnie także dzisiaj Wasze wsparcie. Jestem tutaj, by nadal prosić Was o wsparcie, byście nie zapominali o Polsce, byście cały czas lobbowali u władz amerykańskich o to, aby Polska była wspierana, by sojusz pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, także od strony USA był zacieśniany – mówił.

– Dzisiaj musimy wspólnie budować przestrzeń bezpieczeństwa w naszej części Europy – akcentował.

Nowy Jork. Parada Pułaskiego (fot. KPRP)

Wcześniej prezydent uczestniczył w uroczystej mszy świętej (jak zawsze i wszędzie. Przypominamy, że Polska jest świeckim krajem – red.), która została odprawiona w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button